Już w 2035 roku zakup nowego auta z salonu będzie wiązać się z koniecznością wyboru tylko z 3 typów aut, w tym z elektryków. Zachęcamy, by już dziś poznać wady i zalety samochodów elektrycznych. W poniższym wpisie szczegółowo wyjaśniamy powody, dla których warto kupić pojazd napędzany energią elektryczną oraz opowiadamy o tym, na co zwrócić szczególną uwagę, jeśli jesteśmy zainteresowani tego typu autem.

zalety samochodów elektrycznych

Jakie są zalety samochodów elektrycznych?

Plusy samochodów elektrycznych to zarówno korzyści dla środowiska, jak i zalety ekonomiczne. Elektryki uważane są także za bezpieczniejsze niż auta z silnikiem spalinowym. Jakie więc dokładnie zalety mają samochody z napędem elektrycznym?

Ekologia samochodów elektrycznych

Zalety aut elektrycznych musimy oczywiście zacząć wymieniać od aspektów związanych z ekologią. Silniki pojazdów elektrycznych nie generują spalin, dlatego są zaliczane do pojazdów zeroemisyjnych. Elektryki, jako samochody ekologiczne, są wpuszczane do stref czystego transportu (SCT, ang. LEZ – Low Emission Zone). Są to drogi, po których mogą poruszać się jedynie pojazdy elektryczne, wodorowe oraz z instalacją CNG. SCT obecne są w sporej części miast w Europie, a także zaczynają być wprowadzane w Polsce. Dla przykładu, łagodniejsze wymogi SCT w Krakowie zaczną obowiązywać od 1 lipca 2024, natomiast pełne – od 1 lipca 2026 roku.

zalety aut elektrycznych

Koszty eksploatacji auta elektrycznego

Koszty eksploatacji samochodu elektrycznego są niższe zarówno jeśli chodzi o codzienną jazdę, jak i długoterminowe użytkowanie elektryka. Ładowanie baterii auta elektrycznego jest tańsze niż tankowanie samochodów spalinowych. Ładowanie auta elektrycznego jest także lepiej dostępne niż paliwo ze stacji benzynowej, ponieważ kierowcy samochodów elektrycznych mogą naładować samochód elektryczny zarówno z gniazd przydomowych, jak i ładowarek zlokalizowanych przy centrach handlowych czy większych hotelach. Przejechanie samochodem elektrycznym 100 kilometrów jest tańsze niż w przypadku aut spalinowych, ponieważ koszt energii elektrycznej jest około 5 razy niższy niż cena zakupu paliwa do auta spalinowego.

Przeczytaj więcej o tym, jaki jest koszt ładowania samochodu elektrycznego

Eksploatacja samochodu elektrycznego jest także tańsza w dłuższej perspektywie niż w przypadku pojazdów spalinowych. Niższe koszty eksploatacji możliwe są między innymi dzięki prostszej budowie silnika elektrycznego w porównaniu do silnika spalinowego. Nie ma potrzeby wymieniać oleju czy filtrów, elektryki nie posiadają również skrzyni biegów. Producenci samochodów elektrycznych chwalą się także mniejszą awaryjnością podzespołów.

Bezpieczeństwo jazdy samochodem elektrycznym

 Zalety elektrycznych samochodów można rozpatrywać także w kategorii bezpieczeństwa. Samochody elektryczne wyposażone są w dokładnie te same rozwiązania, co samochody spalinowe (takie jak m.in. poduszki powietrzne), jednak mają obniżony środek ciężkości. Jest to możliwe, ponieważ ciężar baterii rozkłada się bardzo równomiernie w podłodze samochodu. Takie rozwiązanie powoduje, że elektryki są bardziej stabilne i pewne w prowadzeniu.

Samochody elektryczne wyróżniają się także tym, że szybko osiągają maksymalny moment obrotowy. Dzięki temu mają rewelacyjne przyspieszenie, co może się przydać w niepewnej sytuacji na drodze i konieczności szybkiego oddalenia się.

W ostatnim czasie dość głośno komentowane są pożary aut elektrycznych. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w tym kontekście bezpieczeństwo samochodów elektrycznych względem spalinowych jest porównywalne. Pojazdy całkowicie elektryczne nie posiadają układu paliwowego, baku paliwa czy oleju silnikowego, które w przypadku aut spalinowych mogą stanowić ryzyko pożaru. Elementem auta elektrycznego, który ulega zapłonowi, jest lit w baterii. Na ten moment gaszenie palącego się auta elektrycznego trwa długo, jednak strażacy są odpowiednio przeszkoleni z zakresu pracy w takim wypadku i nie stanowi to obecnie wyzwania.

Należy pamiętać, że w 2022 roku na blisko 30 tysięcy zarejestrowanych pojazdów elektrycznych zanotowano 10 pożarów, natomiast z około 20 milionów aut spalinowych spaliło się ponad 8300 sztuk. Według ekspertów, samochody elektryczne już wkrótce mogą być gaszone dużo szybciej i prościej, dzięki postępującym pracom przy odpowiedniej konstrukcji obudowy baterii auta elektrycznego.

Jakie są wady samochodów elektrycznych?

Do minusów samochodów elektrycznych najczęściej zaliczane są: wysoki koszt zakupu oraz wciąż niewystarczająco rozwinięta sieć publicznych stacji ładowania silników elektrycznych. Zerkniemy więc teraz dokładniej na wady samochodów elektrycznych.

samochody elektryczne wady zalety

Cena pojazdu elektrycznego

Koszty pojazdów elektrycznych dla wielu osób stanowią barierę wejścia w świat elektryków. Jednak w przypadku zakupu nowych samochodów elektrycznych w Polsce, można skorzystać z atrakcyjnego dofinansowania w ramach programu “Mój elektryk”. W przyszłości być może zostanie także wprowadzona dotacja na zakup starszych aut elektrycznych tak, by móc taniej zakupić używany samochód.

Dowiedz się, jak uzyskać dofinansowanie na samochód elektryczny.

W związku z tym, że samochody zasilane prądem stają się coraz bardziej popularne, rynek aut elektrycznych będzie się z pewnością bardzo dynamicznie zmieniać. Od 2035 roku w Unii Europejskiej nie będzie można już kupić nowych samochodów spalinowych jeżdżących dzięki tradycyjnej benzynie. W ciągu kilku lat samochody spalinowe starego typu ustąpią więc zapewne miejsca nowym pojazdom z napędem elektrycznym, co z pewnością będzie pozytywnie wpływać na ceny samochodów elektrycznych. Należy także pamiętać to, o czym pisaliśmy wcześniej, podczas wymieniania najważniejszych zalet samochodów elektrycznych – pojazdy z takim napędem są w długiej perspektywie tanie w utrzymaniu.

Zasięg samochodu elektrycznego

Zasięg auta elektrycznego jest ograniczony możliwością ponownego załadowania auta, a także prędkością tego ładowania. Elektryki mają baterie o różnej pojemności – im mniejsza, tym krótszy dystans możemy przejechać. Znaczenie ma także prędkość auta elektrycznego, ponieważ im szybciej jedziemy pojazdem, tym większe zużycie energii elektrycznej i tym mniejszy zasięg.

Należy jednak wspomnieć, że w nowoczesnych samochodach elektrycznych baterie potrafią być sporej pojemności i jeśli szukamy auta nie tylko na bliskie trasy np. do pracy, warto rozejrzeć się za pojazdem z większą baterią. Warto także uczyć się zasad eco-drivingu, które pomagają zwiększyć zasięg naszego elektryka.

Liczba stacji ładowania aut elektrycznych

Utrudnieniem dla właścicieli aut może być liczba obecnie dostępnych, publicznych i półpublicznych stacji ładowania. Na stacjach ładowania samochodów elektrycznych należy także zwrócić uwagę na to, jaka jest prędkość ładowania oraz rodzaj wtyczek (przeczytaj: Rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych).

Dotychczasowe tempo wzrostu liczby stacji ładowania pojazdów jest jednak obiecujące; co miesiąc w Polsce przybywa nowych stacji, przykładowo w lutym 2023 roku stworzono 58 stacji ładowania (127 punktów). Coraz bardziej popularne stają się także wallboxy, które ułatwiają ładowanie auta elektrycznego w domu.

Dowiedz się więcej na temat liczby samochodów elektrycznych w Polsce i aktualnej liczby stacji ładowania.

Do kogo skierowane są samochody elektryczne?

We wcześniejszych akapitach przedstawialiśmy plusy i minusy samochodów elektrycznych. Wszystkie te aspekty ważne są także w kontekście konkretnych osób, które planują zakup tego typu pojazdu.

Zakup samochodu elektrycznego to z pewnością spora wygoda dla osób, które mieszkają w domu jednorodzinnym i mogą sobie pozwolić na ładowanie baterii auta elektrycznego nocą. Dodatkowe obniżenie ponoszonych z tego tytułu kosztów zagwarantuje przejście na taryfę G12 oraz skorzystanie z takich rozwiązań jak panele fotowoltaiczne.

Warto także mieć auto elektryczne, jeśli w miejscu pracy mamy zapewnioną możliwość naładowania baterii w trakcie dnia. Wzrasta również liczba firm, które decydują się na wprowadzenie elektrycznych samochodów osobowych oraz dostawczych do swojej służbowej floty pojazdów.

plusy minusy aut elektrycznych

Dlaczego warto kupić samochód elektryczny?

Oczywistym aspektem i zaletą pojazdów elektrycznych jest kwestia ekologii. Dla posiadaczy samochodów elektrycznych zastosowano jednak dodatkowo kilka udogodnień. Samochody elektryczne korzystają w niektórych miastach z darmowych parkingów w wyznaczonych miejscach. Jak już pisaliśmy wcześniej, wszystkie samochody elektryczne mogą także wjeżdżać do Stref Czystego Transportu. Do 2025 roku elektryki będą także mogły poruszać się po buspasach.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


    Czytaj więcej...

    Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:

    Czytaj więcej...


    Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.