Auta elektryczne to wciąż nowinka na rynku motoryzacyjnym. Mają już swoich zagorzałych fanów, ale jest też grono sceptyków, dla których zakup samochodu elektrycznego nie jest opłacalny. Jedną z często podnoszonych kwestii jest koszt ładowania samochodu elektrycznego, szczególnie przy ostatnich podwyżkach cen energii elektrycznej. W poniższym wpisie wyjaśnimy, od czego zależą koszty ładowania elektrycznych aut. Pokażemy także, które sposoby ładowania są najdroższe, a które najtańsze lub wręcz darmowe.

ile kosztuje ładowanie pojazdu elektrycznego

Ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego na mieście

Ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych zapewniają krótki czas ładowania auta elektrycznego bądź hybrydy typu plug-in. Szybkie ładowanie kosztuje jednak najwięcej i musimy odpowiednio wcześnie znać lokalizację takiej stacji na naszej trasie. Cena ładowania na szybkiej stacji ładowania, która będzie ładować akumulator auta elektrycznego prądem stałym (DC), będzie wynosić średnio 2 złote za 1kWh. Jeszcze wyższa opłata obowiązuje na stacjach superszybkiego ładowania – wtedy wydamy ok. 3,5 zł za 1 kWh. Musimy się również liczyć z tzw. “opłatą postojową” lub opłatą za rozpoczęcie ładowania.

Część stacji różnicuje wysokość opłaty za 1 kWh lub minutę ładowania, w zależności od maksymalnej mocy ładowarki – przykładowo, za ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW zapłacimy 0,59 zł za 1 kWh i 7 groszy za minutę, natomiast za ładowanie prądem stałym o mocy do 50 kW będziemy płacić 1,45 zł za 1 kWh i 29 groszy za minutę. Warto korzystać z aplikacji mobilnych różnych operatorów i poznać koszt ładowania odpowiednio wcześnie tak, by móc porównywać ich ofertę.

W przypadku niektórych stacji ładowania możemy liczyć na miesięczne plany ładowania obniżające cenę 1 kWh lub abonamenty, dzięki którym możemy skutecznie obniżać opłatę za pojedyncze ładowanie. Istnieją także firmy, które prowadzą programy lojalnościowe dla stałych klientów, dzięki czemu możemy zbierać “bezpłatne kilometry”.

Ceny ładowania samochodu zależą także od konkretnej pojemności akumulatora. Im większa pojemność, tym szybkie ładowanie prądem będzie droższe. A więc ile kosztuje ładowanie pojazdu elektrycznego na szybkiej stacji? Zazwyczaj rachunek za naładowanie elektryka na stacji szybkiego ładowania do 100% wyniesie około 100-200 złotych. Wzrost kosztu ładowania w tym przypadku rekompensuje nam szybkie tempo ładowania.

Firmy, które posiadają całą flotę elektrycznych pojazdów, mogą zdecydować się na stacje ładowania samochodów elektrycznych postawione na własnym parkingu. Dzięki temu obniżają koszty ładowania w długiej perspektywie i nie muszą martwić się o dostępność stacji.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu przez gniazdko

Ładowanie samochodu elektrycznego poprzez domowe gniazdko z mocą ładowania ok. 2,3 kW wiąże się z niższym kosztem. Jest to równocześnie wolniejsza opcja ładowania auta i samochód ładujemy dłużej. Zazwyczaj nie jest to jednak spory problem, ponieważ ładowanie często odbywa się w nocy, gdy użytkownik elektryka śpi.

Opłaty za ładowanie samochodu elektrycznego w domu można obniżać dzięki specjalnej taryfie G12. Cenę ładowania zmniejszymy w godzinach od 22.00 do 6.00 rano, a także pomiędzy 13.00 a 15.00 (łącznie 14 godzin).

Konkretny koszt poboru energii zależy od dostawcy energii i wybranej taryfy, poniżej prezentujemy więc uśrednione stawki:

 • w przypadku taryfy G12, w strefie nocnej zapłacimy około 0,35 zł za 1 kWh. Z kolei w strefie dziennej opłata wyniesie około 0,75 zł/1 kWh.
 • Dostawcy energii elektrycznej umożliwiają także skorzystanie z taryfy G12w. Stawka za 1 kWh obniża się nie tylko w porze pozaszczytowej, ale także w weekend – jest to około 35 groszy. W szczycie zapłacimy około 80 groszy za 1 kWh.
 • Kilowatogodzina prądu w najpopularniejszej taryfie G11 to średni koszt około 65 groszy.

Ostateczny koszt ładowania auta zależeć będzie oczywiście także od tego, czy chcemy naładować samochód elektryczny do pełna, czy tylko podładować do kilkudziesięciu procent więcej.

szybkie ładowarki domowe

Istotna jest także pojemność akumulatora – pełne ładowanie dużego auta, które ma baterię o pojemności 80 kWh, będzie jednorazowo droższe. Jeśli chcemy obliczyć, ile będą wynosić nasze opłaty za energię, możemy skorzystać ze wzoru:

pojemność baterii samochodu elektrycznego x stawka za 1 kWh energii elektrycznej = cena pełnego naładowania elektryka do 100%

Przykładowo, jeśli posiadamy elektryka z pojemnością baterii 40 kWh i korzystamy z taryfy G11, cena ładowania pojazdu do 100% wyniesie około 26 złotych. Miejskie auto elektryczne zużyje około 15 kWh na 100 kilometrów.

Ile kosztuje ładowanie elektryka w domu z użyciem domowej stacji ładowania

Domowa stacja ładowania przyspiesza czas pełnego ładowania, a także pozwala ładować pojazdy elektryczne za pomocą prądu trójfazowego o mocy 3,6 / 7,4 / 11 / 22 kW. Różnica w cenie polega na wzroście opłaty ze przesył energii. Musimy jednak zakupić ładowarkę typu wallbox lub mobilną stację ładującą. Wallbox sprawdzi się także w przypadku ładowania samochodu w firmie.

Jak naładować samochód elektryczny za darmo

Możliwe jest jednak także ładowanie elektryka na mieście totalnie bezkosztowo! Publiczne stacje ładowania, umiejscowione w pobliżu hoteli czy na parkingach przy centrach handlowych, mogą być bezpłatne. Darmowe ładowanie oferują także swoim klientom niektóre firmy. Należy jednak pamiętać, że jest takich miejsc coraz mniej.

Jak szybko ładuje się samochód elektryczny

Na stacji szybkiego ładowania samochody elektryczne ładują się najszybciej. Oczywiście konkretny czas zależy od mocy ładowania. Większość szybkich ładowarek, które ładują prądem stałym (DC), oferuje 50 kW. Zdarzają się także ładowarki wysokiej mocy 150 kW lub 250 kW – superchargery Tesli. Tak duża moc przekłada się na krótki czas ładowania akumulatora auta elektrycznego, czyli około 20 minut.

Więcej czasu będziemy potrzebować na naładowanie auta na wolniejszej stacji ładowania AC. Proces ładowania samochodu do 100% ładowarką, która korzysta z prądu zmiennego i ma mniejszą moc, zajmie nawet kilka godzin. Oczywiście nie zawsze będziemy potrzebować pełnego naładowania auta, a jedynie wsparcia w dojeździe do miejsca docelowego.

W przypadku pobierania prądu w domu, ten sam proces ładowania wynosi zazwyczaj kilkanaście godzin. Można go przyspieszyć przy użyciu domowych ładowarek o mocy większej niż ta, którą pobieramy z gniazdka.

Więcej szczegółów znajduje się w naszym wpisie: Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego

koszt ładowania auta elektrycznego

Eksploatacja samochodu elektrycznego a koszty

Przyjmując, że elektryki zużywają średnio 15 kWh na 100 kilometrów, naładowanie będzie tańsze niż zatankowanie tradycyjnego auta spalinowego. Ładowanie akumulatora elektrycznego w domu pozwoli przejechać taki dystans za około 10 złotych. Z droższych stacji ładowania korzysta się najczęściej w dłuższych trasach lub w przypadku, gdy zapomnimy podłączyć prąd w nocy.

Jednak nawet jeśli będziemy korzystać z nich częściej, nadal będziemy zachęcać do zakupu auta elektrycznego ze względu na niższe koszty. Zużycie benzyny i jej cena będą wyższe, niż w przypadku podłączenia prądu do elektryka.

Podsumowując, zakup pojazdu elektrycznego to nie tylko przejaw dbania o środowisko, ale także oszczędność. Przewidujemy więc, że utrzyma się obecny trend i liczba samochodów elektrycznych w Polsce wciąż będzie rosnąć.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!


  Czytaj więcej...

  Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:


  Czytaj więcej...

  Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.