Użytkownicy samochodu elektrycznego często zastanawiają się, jak naładować swoje auto oraz jaki jest czas ładowania. W poniższym tekście wyjaśnimy, ile dokładnie trwa ładowanie akumulatora samochodu elektrycznego, od czego zależy czas pełnego ładowania pojazdu i jak obliczyć czas ładowania.

Jakie są rodzaje prądu

Czas ładowania samochodu elektrycznego lub pojazdu hybrydowego zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj prądu, którym będziemy ładować nasz pojazd. Właściciel samochodu elektrycznego ma do wyboru dwa rodzaje prądu: prąd przemienny (AC, od angielskiego Alternating Current, nazywany też prądem zmiennym) lub prąd stały (DC, Direct Current).

W naszych domowych gniazdkach płynie prąd przemienny o napięciu 230V i natężeniu 16A. W przypadku ładowania prądem zmiennym w domu, moc ładowania wynosi średnio od 2 do 2,3kW na godzinę.

Nasz dom czy garaż możemy także wyposażyć w ładowarkę naścienną prądu zmiennego (np. taką jak CC Home Elzab lub CC Wall Elzab). Wallbox posiada większą moc ładowania. W sprzedaży są urządzenia pracujące z wykorzystaniem prądu jedno- i trójfazowego. Urządzenia jednofazowe oferują zazwyczaj moc ładowania 3,6kW lub 7,2kW. Prędkość ładowania prądem przemiennym jest jeszcze szybsza, gdy mamy do dyspozycji trójfazowy wallbox – taka stacja ładowania auta osiąga moc 11kW lub aż 22kW. Naścienne ładowarki zapewniają moc ładowania wystarczającą do naładowania większości popularnych samochodów elektrycznych przez noc.

Drugi rodzaj prądu, czyli DC, to najszybszy sposób ładowania pojazdów elektrycznych. Stacje szybkiego ładowania DC oferują moc stacji nawet do 160kW! Czas ładowania akumulatorów w przypadku skorzystania z takiej opcji jest zdecydowanie najkrótszy. Koszt ładowania samochodu, jeśli korzystamy z publicznej ładowarki tego typu, jest jednak w tym przypadku najwyższy. Mimo wszystko, wciąż jest to niezwykle atrakcyjna cena w porównaniu do zatankowania auta spalinowego.

Przeczytaj więcej tutaj, jaki jest koszt ładowania samochodu elektrycznego

Pojemność baterii akumulatora w elektryku a czas ładowania

Pojemność baterii akumulatora w elektryku a czas ładowania

Konkretny czas ładowania zależy oczywiście również od tego, jaki mamy model samochodu. Ważnym czynnikiem, od którego zależy czas ładowania baterii, jest pojemność baterii akumulatora. W przypadku samochodu elektrycznego o niższej pojemności, proces ładowania samochodu przebiega po prostu szybciej.

Na rynku dostępne są obecnie modele samochodów elektrycznych z szerokim zakresem pojemności baterii akumulatora. Dla przykładu, małe auto miejskie klasy B może mieć około 22kWh, natomiast duży, elektryczny van o klasie N ma pojemność baterii 65kWh.

Czas ładowania auta elektrycznego przez domowe gniazdko

W przypadku ładowania samochodu elektrycznego w domu, możemy skorzystać ze zwykłego gniazdka. Do naładowania elektryka lub hybrydy potrzebujemy kabla zakończonego wtyczką o standardzie “typ 2”. Jest to najpopularniejsza wtyczka.

ładowanie samochodu w domu

Gniazdko domowe pozwala ładować swój samochód elektryczny w dogodnym dla nas czasie, gdy z niego nie korzystamy. Najczęściej użytkownicy podłączają samochód do instalacji elektrycznej w nocy. Samochód elektryczny ładuje się wtedy najdłużej, ale i najtaniej – zwłaszcza, gdy mamy taryfę G12. Dysponując taką taryfą, ceny energii elektrycznej zmniejszają się zazwyczaj w godzinach 22.00-6.00, a także pomiędzy 13.00 a 15.00.

A więc jak długo trwa ładowanie elektryka do 80%? Auto elektryczne z baterią o pojemności 80kWh będzie potrzebować ładowania prądem zmiennym z domowego gniazdka elektrycznego przez kilkanaście godzin. Czas ładowania samochodu elektrycznego z akumulatorem 40kWh będzie z kolei wynosić ponad 8 godzin.

Ile ładują punkty ładowania typu wallbox

Domowe stacje ładowania mogą znacząco skrócić czas ładowania pojazdu. Wallbox ładujący samochody to rozwiązanie montowane na ścianie domu lub garażu, pracujące z użyciem prądu zmiennego. Naścienna stacja ładowania zwiększa moc prądu płynącego z instalacji elektrycznej w naszym domu, dlatego właśnie jest szybszą metodą ładowania samochodu.

Koszt eksploatacji samochodów elektrycznych w przypadku domowej stacji ładowania typu wallbox nieco się zwiększa. Tutaj także możemy jednak skorzystać z obniżonej ceny energii elektrycznej w taryfie nocnej lub weekendowej. Dla wielu użytkowników elektryków ważna jest wygoda, polegająca na możliwości szybkiego ładowania samochodu we własnym garażu. Godzą się więc na nieco wyższe opłaty.

CC Wall Elzab Ecopower

Wallboxy pracują z wykorzystaniem tej samej wtyczki typu 2, co w przypadku ładowania prądem bezpośrednio z gniazdka o niższej mocy. Wtyczka tego typu obsłuży zarówno domową stację ładowania z jedną, jak i z trzema fazami. Oczywiście w tym przypadku także czas ładowania samochodu zależy od pojemności baterii i tego, jaką moc ma nasza stacja. Elektryk z baterią o pojemności 40 kWh będzie się ładować około 8 godzin, jeśli nasza domowa stacja ładowania ma moc 3,6 kW. Jeśli stacja ma moc ładowania 7,3 kW, czas ładowania samochodu będzie wynosić około 4 godzin.

Dla porównania, samochód elektryczny z akumulatorem o pojemności 80kWh, do pełna naładujemy trójfazowym wallboxem o mocy ładowania 11kW w ponad 5 godzin.

Jak długo ładują stacje szybkiego ładowania

Szybkie stacje zapewniają najkrótszy czas ładowania elektrycznych samochodów. Warto więc znać ich lokalizacje, ponieważ mogą się przydać w awaryjnych sytuacjach czy na wyjazdach poza bliskie okolice domu. Takie stacje ładowania wykorzystujemy także w długich trasach, gdyż umożliwiają szybkie ładowanie baterii.

Szybka stacja ładowania samochodów przekształca prąd zmienny na prąd stały, dzięki czemu wartość mocy ładowania nie zmienia się w trakcie ładowania. Ładowarka DC ma także wyższe napięcie i natężenie, niż w przypadku prądu “domowego”. Warto pamiętać, że do ładowania prądem stałym z większą mocą potrzebujemy specjalnych wtyczek pojazdowych (standard CCS Combo 2, CHAdeMO lub Tesla Charging Connector, pozwalających ładować samochody marki Tesla). W przypadku stosowania wtyczki o standardzie CCS, nasze auto elektryczne może mieć tylko jedno gniazdo, służące również do ładowania za pomocą wtyczki typu 2 w razie potrzeby.

stacja szybkiego ładowania
wtyczka typ CCS-Chademo

Jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego na stacji? Ładowanie baterii samochodu elektrycznego o pojemności 40kWh będzie trwać około 35 minut, jeśli będziemy używać szybkiej stacji DC 60kW i potrzebujemy 100% akumulatora. Czas ładowania samochodu elektrycznego z akumulatorem o pojemności 80kWh będzie wynosić około 70 minut do poziomu 100%.

Ładowanie floty pojazdów przy użyciu stacji ładowania

Oprócz czasu ładowania, ważna jest także wygoda ładowania samochodu elektrycznego. Szybka stacja ładowania samochodów sprawdzi się doskonale w przypadku firm, które posiadają flotę złożoną z elektryków. W przypadku stacji, możemy posiadać kilka punktów ładowania o dużej mocy, z dostosowaniem do rodzajów wtyczek oraz pożądanej mocy ładowania. Znacząco ułatwia to proces ładowania samochodu elektrycznego oraz ładowanie samochodu hybrydowego. Użytkownicy aut nie muszą zastanawiać się nad szczegółami, a czas ładowania auta jest naprawdę krótki.

Flota złożona z samochodów elektrycznych oraz możliwość załadowania firmowego samochodu w ekologiczny sposób, może stanowić element budowania pozytywnego wizerunku naszej marki. Wygląd stacji DC możemy dopasować do identyfikacji wizualnej firmy.

Oczywistym zyskiem jest także oszczędność, ponieważ koszt utrzymania elektrycznych samochodów w firmie jest niższy niż aut spalinowych. Budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych może być dofinansowana z zewnętrznych źródeł, co dodatkowo obniża koszty inwestycji. Z szybkiej stacji ładowania zlokalizowanej w pobliżu naszej firmy mogą korzystać nie tylko nasi pracownicy, ale także goście, klienci, kontrahenci. Jeśli mamy możliwość udostępnienia punktów ładowania poza godzinami naszej pracy, mogą one być także włączone w bazę półpublicznych stacji ładowania. Takie ogólnodostępne stacje ładowania służą wszystkim użytkownikom elektryków i hybryd, za dodatkową opłatą, w konkretnych godzinach. W ten sposób ładowarka może również na siebie zarabiać.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

 

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!


    Czytaj więcej...

    Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:

    Czytaj więcej...


    Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.