Mimo tego, że rynek motoryzacyjny zmaga się ostatnio z wieloma problemami, liczba samochodów elektrycznych w Polsce rośnie lawinowo. W poniższym wpisie pokazujemy konkretne statystyki.

ile jest aut elektrycznych

Ile aut elektrycznych było w Polsce w 2022 roku

A więc: ile jest samochodów elektrycznych w Polsce? Jak wynika z licznika z Elektromobilności uruchomionego przez PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) i PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych), w grudniu 2022 roku było zarejestrowanych 61 570 osobowych i użytkowych aut z napędem elektrycznym. Sprzedaż samochodów elektrycznych w naszym kraju ma się bardzo dobrze i nic nie zapowiada zmiany tej sytuacji. Wręcz przeciwnie, gdy porównujemy rok do roku, liczba rejestracji samochodów elektrycznych jest naprawdę imponująca.

Według licznika elektromobilności, w gronie 50 679 samochodów osobowych z napędem elektrycznym znajdowały się odpowiednio:

  • 31 249 auta w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles), co stanowi 51% całości,
  • 30 321 auta hybrydowe typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles), co stanowi 49% całości.

Elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych było 3135. Po polskich drogach jeździło także 16 274 motorowerów i motocykli. Floty osobowych i dostawczych aut hybrydowych liczyły 475 807 sztuk, natomiast autobusów elektrycznych mamy w Polsce 821 sztuk. W tej ostatniej grupie widać niestety spowolnienie, natomiast najprawdopodobniej związane jest to z cięciem budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego. Miejmy nadzieję, że park autobusów elektrycznych już wkrótce zacznie się na nowo powiększać w szybszym tempie.

W jakim tempie wzrasta liczba aut elektrycznych w Polsce

Warto zauważyć, że liczba aut elektrycznych w Polsce wzrasta bardzo regularnie i jest sektorem, który odnotowuje wzrosty mimo negatywnej sytuacji na rynku motoryzacyjnym. Na początku 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych 39 328 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Osobowe pojazdy w pełni elektryczne stanowiły 49%, a hybrydy typu plug-in stanowiły 51% (19 898 sztuk). 

ładowanie samochodu w domu

Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), prognozuje dalszy wzrost liczby zarówno osobowych samochodów elektrycznych, jak i innych typów: “Mimo że mówimy przede wszystkim o rynku pierwotnym, dynamiczny wzrost liczby ofert na wtórnym rynku samochodów elektrycznych jest kwestią czasu. Będzie postępował wraz z rozwojem floty EV zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej (…)”.

Ile ładowarek samochodów elektrycznych jest w Polsce

Bardzo istotna jest nie tylko liczba samochodów elektrycznych w Polsce, ale także liczba ładowarek do aut elektrycznych w naszym kraju. W ciągu ostatnich trzech lat aż dwukrotnie zwiększyła się liczba elektryków przypadających na jeden punkt ładowania – to sporo.

Obserwujemy ostatnio wzrost liczby stacji ładowania oraz punktów ładowania samochodów elektrycznych – choć wciąż nie jest to satysfakcjonujący poziom. W grudniu 2022 roku w Polsce działały 2565 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Liczba ogólnodostępnych punktów ładowania wynosiła 5016.

71% stanowiły wolne ładowarki z prądem przemiennym (AC, 1813 stacji) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Szybkich stacji ładowania prądem stałym (DC, 752 stacji) było tylko 29%. W grudniu 2022 roku działalność rozpoczęło 38 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (103 punkty).

Stacje ładowania samochodów elektrycznych dysponują różnymi wtyczkami. Pod względem rodzaju wtyczki, najwięcej ładowarek miało typ 1 i 2 (72%). Wtyczki CHAdemo I CCS Combo 2 stanowiły odpowiednio 11 i 15%. Najmniej popularne były wtyczki Tesli (2%).

raport ile jest aut elektrycznych

W 2023 roku będzie zapewne widoczny dalszy wzrost liczby stacji ładowania elektryków. Będzie to efekt dofinansowania wypłacanego przez NFOŚiGW.

Jak podkreśla Prezes PZPM Jakub Faryś, w artykule na stronie pspa.com.pl, “W drugiej połowie 2022 r. zainstalowano o 11% więcej nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania niż w pierwszej połowie. Łącznie w 2022 r. uruchomiono największą liczbę ładowarek w historii polskiej elektromobilności. Wiele wskazuje na to, że w 2023 r. ten rekord zostanie pobity”.

Jakie obserwujemy trendy na rynku aut i ładowarek elektrycznych

Od rozwoju sektora aut elektrycznych nie da się już uciec. Dynamiczny wzrost liczby zarejestrowanych pojazdów zapewniają między innymi regulacje Unii Europejskiej. O zakazie sprzedaży aut na benzynę i diesli zdecydowało już kilka krajów w Europie (w 2032 r. w Szkocji, w 2035 r. w Holandii, a w 2040 r. we Francji).

Na większą liczbę pojazdów elektrycznych w Polsce z pewnością pozytywny wpływ ma między innymi program “Mój Elektryk”. Jest to dofinansowanie dla osób fizycznych oraz właścicieli przedsiębiorstw, którzy zdecydują się na zakup, wynajem długoterminowy lub leasing pojazdu zeroemisyjnego.

liczba aut elektrycznych ładowarek

Jednostki samorządu terytorialnego również pracują nad tym, aby zachęcać użytkowników samochodów do przesiadania się na elektryki. Planowane są Strefy Czystego Transportu (SCT), które stanowią obszar wolny od pojazdów z wysoką emisją spalin.

Stworzenie SCT oznacza, że do ścisłego centrum miasta docelowo mają być wpuszczane tylko i wyłącznie pojazdy z zielonymi tablicami rejestracyjnymi lub specjalną naklejką (dla pojazdów elektrycznych lub z napędem wodorowym, zarejestrowanych przed 1.01.2020 r.).

To na co czekamy, to lepsza infrastruktura ładowania. Wraz ze wzrostem rejestracji elektrycznych samochodów, powinna też rosnąć liczba stacji ładowania samochodów. Domowe gniazdka elektryczne to dobre rozwiązanie gdy trzeba naładować elektryczne pojazdy, ale nie sprawdzi się ono w długich trasach czy wtedy, gdy trzeba bardzo szybko naładować auto z napędem elektrycznym. (Przeczytaj, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego). Najprawdopodobniej sytuację poprawią zapowiadane dofinansowania do budowy stacji ładowania aut.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


    Czytaj więcej...

    Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:


    Czytaj więcej...

    Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.