W dzisiejszych czasach, kiedy zrównoważony rozwój i ochrona środowiska zaliczane do kwestii priorytetowych, wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybrać samochód elektryczny, czy spalinowy. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, m.in. kosztów zakupu, eksploatacji oraz indywidualnych preferencji przyszłych użytkowników pojazdu. Przybliżamy podstawowe różnice pomiędzy modelami spalinowymi i elektrycznymi w kontekście opłacalności zakupu. 

Samochód elektryczny vs. spalinowyjaki jest koszt zakupu? 

Cena jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na decyzję kierowców w przypadku zakupu samochodu. Samochody elektryczne wydają się droższe w porównaniu do ich spalinowych. Rządowe programy dotacji i ulgi podatkowe mogą jednak znacznie obniżyć początkowy wydatek. Niemniej różnica kosztów w przypadku samochodów elektrycznych i spalinowych może być znacząca.

Dlaczego ceny elektryków są wyższe od cen samochodów spalinowych? Wynika to z kilku czynników, m.in. kosztów produkcji baterii, zastosowania nowoczesnych technologii czy infrastruktury ładowania. Niższe koszty produkcji w przypadku samochodów spalinowych często przekładają się na bardziej atrakcyjne ceny. Co więcej, na rynku jest dostępnych wiele rozmaitych modeli w rozlicznych konfiguracjach, w różnych przedziałach cenowych.

Warto jednak pamiętać, że dynamiczny rozwój ekologicznych technologii i zwiększona produkcja samochodów elektrycznych skutkują stopniowym spadkiem cen. W ostatnich latach pojawiły się bardziej przystępne cenowo modele zeroemisyjne, a elektryczne pojazdy z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej dostępne dla szerszego grona odbiorców.

Samochód elektryczny vs. spalinowyjakie koszty eksploatacji? 

Koszty eksploatacji samochodów elektrycznych są zazwyczaj niższe w porównaniu do tych ponoszonych przez kierowców samochodów spalinowych. Elektryczne pojazdy nie wymagają regularnych wymian oleju, mają mniej podzespołów narażonych na awarię, a koszt „tankowania” prądem jest niższy niż w przypadku paliwa. Elektryczne pojazdy korzystają z energii elektrycznej, która jest często tańsza niż benzyna czy olej napędowy. Ponadto rosnąca konkurencja na rynku energii elektrycznej oraz rozwój infrastruktury ładowania wpływają na stopniowe obniżenie kosztów.

Co więcej, wiele krajów zapewnia ulgi i przywileje dla właścicieli samochodów elektrycznych, co może dodatkowo wpływać na obniżenie kosztów użytkowania. Koszty mogą jednak wzrosnąć, jeśli nie masz dostępu do stacji ładowania w domu i musisz korzystać z publicznych stacji ładowania. Alternatywą dla nich lub rozwiązaniem problemu braku punktów zasilania w okolicy może okazać się praktyczna i wygodna, nowoczesna domowa stacja ładowania (np. taka jak CC Home Elzab lub CC Wall Elzab).

Należy jednak mieć na uwadze to, że auta elektryczne wymagają regularnych wymian baterii. Żywotność tego elementu zależy w dużej mierze od tego, jak eksploatowany jest pojazd. Z drugiej strony, to jednak samochody z napędem silnikowym w dłuższej perspektywie mogą generować wyższe koszty eksploatacji. Intensywnie użytkowane samochody spalinowe są bardziej narażone na zużycie i awarie związane ze skomplikowanym układem mechanicznym. To z kolei wiąże się z wysokimi kosztami napraw. Wymiany oleju, filtrów czy innych elementów wyposażenia to również typowe procedury, które generują dodatkowe koszty utrzymania pojazdu.

Warto dodać, że ceny benzyny czy oleju napędowego podlegają wpływom globalnych rynków surowców energetycznych i nie należą do najniższych. Zmiany te są oczywiście odczuwalne przez kierowców podczas każdej kolejnej wizyty na stacji paliw.

jaki samochód jest tańszy

Co jest tańszesamochód elektryczny czy spalinowy? 

Wybór między samochodem elektrycznym a spalinowym to nie tylko kwestia ekologii, ale również finansów. W ostatnich latach technologia pojazdów elektrycznych bardzo się rozwinęła i z roku na rok powstaje coraz więcej atrakcyjnych modeli samochodów z napędem elektrycznym, które kuszą kierowców swoimi walorami. Czy jednak w ostatecznym rozrachunku samochody elektryczne okazują się tańsze niż spalinowe?

Stosunkowo wysokie ceny pierwszych samochodów elektrycznych motywowane były wysokimi kosztami baterii. Dynamiczny rozwój technologii i masowa produkcja sprawiają jednak, że wiele się w tym aspekcie zmienia. Dotacje państwowe na zakup elektrycznych pojazdów także korzystnie wpływają na ostateczne ceny i zachęcają kierowców do rozważań nad zakupem aut elektrycznych. Wiele wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości zakup samochodu elektrycznego okaże się porównywalny cenowo z zakupem spalinowego odpowiednika.

Dowiedz się więcej: Jak uzyskać dofinansowanie na samochód elektryczny

Samochody elektryczne zaczynają górować nad pojazdami spalinowymi na polu eksploatacji – prąd potrzebny do ładowania baterii jest tańszy niż paliwo. Jak już wspomnieliśmy, pojazdy z napędem elektrycznym są wyposażone w mniejszą liczbę części narażonych na uszkodzenie i awarię, co przekłada się na niższe koszty konserwacji. Brak konieczności wymiany oleju, filtrów powietrza, paska rozrządu czy sprzęgła oznacza, że utrzymanie samochodu elektrycznego niejednokrotnie okazuje się zdecydowanie bardziej ekonomiczne w dłuższej perspektywie czasowej.

Nie bez znaczenia jest również kwestia rzeczywistego zasięgu na jednym ładowaniu. W przypadku aut napędzanych paliwem wydatki wzrastają wprost proporcjonalnie do długości pokonywanych tras. Przemierzanie długich dystansów wiąże się z kosztami paliwa liczonymi w setkach złotych. Elektryki nawet na dłuższych trasach z reguły generują niższe koszty.

Nie można pominąć także faktu, że technologie elektryczne są nieustannie, dynamicznie rozwijane. W przyszłości można oczekiwać dalszego obniżania kosztów produkcji baterii, co bez wątpienia wpłynie korzystnie na cenę samochodów elektrycznych. Co więcej, można spodziewać się również, że rosnąca liczba stacji ładowania przełoży się na niższe koszty ładowania, zwiększając konkurencyjność elektrycznych pojazdów.

Samochód elektryczny vs. spalinowy – co warto wybrać? 

Wiemy już, że decyzja dotycząca wyboru rodzaju napędu w samochodzie wiąże się nie tylko z aspektami ekologicznymi. Bardzo istotne są praktyczne kwestie: finansowe, w zakresie osiągów pojazdów, czy codziennego komfortu podróżowania. Przywołajmy kilka argumentów przemawiających za i przeciw inwestycji w poszczególne rodzaje pojazdów.

Po pierwsze, samochody elektryczne są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ bezpośrednio nie emitują spalin. Elektryczne pojazdy są zwykle zasilane z odnawialnych źródeł energii, co dodatkowo redukuje ich negatywny wpływ na ekosystem. Tymczasem auta z silnikiem spalinowym emitują szkodliwe zanieczyszczenia, takie jak tlenki azotu i dwutlenek węgla. Nowoczesne silniki najnowszych modeli spełniają coraz bardziej rygorystyczne normy emisji, co minimalizuje ich negatywny wpływ na środowisko, ale nie redukuje go do zera.

Ważnymi kwestiami są zasięg oraz infrastruktura zasilania pojazdów elektrycznych. Jednym z podstawowych wyzwań dla producentów elektryków jest osiągnięcie jak największego zasięgu na jednym ładowaniu. Rozwój technologii w zakresie baterii oraz rozbudowa sieci stacji ładowania stopniowo eliminują ten problem. Tradycyjne auta spalinowe wciąż jeszcze mają większy zasięg, a ich tankowanie nie stanowi problemu, ponieważ stacje paliw są niemal wszędzie. Jednak mapa stacji ładowania dla samochodów elektrycznych z miesiąca na miesiąc jest coraz bogatsza, więc w przyszłości ładowanie będzie równie łatwe i dostępne jak tankowanie.

Dowiedz się więcej: Jaki samochód elektryczny ma zasięg 1000 kilometrów oraz Ile jest stacji do ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Przyglądając się zaletom i wadom pojazdów elektrycznych i spalinowych, nie można też pominąć kwestii komfortu użytkowania. Cicha praca czy szybki moment obrotowy to atuty, które przyciągają uwagę wielu kierowców do samochodów elektrycznych. Z kolei zwolennicy tradycyjnych pojazdów spalinowych cenią sobie łatwą dostępność paliwa, możliwość pokonywania dużych dystansów bez konieczności tankowania, a nawet… dźwięk silnika, stanowiący czasem ważny element wpływający na czerpanie przyjemności z jazdy.

Elektryk czy benzynawybór uzależniony od możliwości i potrzeb 

Ostateczny wybór między samochodem elektrycznym a spalinowym zależy też od indywidualnych preferencji, stylu życia oraz lokalnych warunków. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Jeśli cenisz zrównoważony rozwój, niższe koszty eksploatacji oraz cichą jazdę, samochód elektryczny może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Dużo łatwiejsze jest też posiadanie elektryka, gdy masz stałą możliwość ładowania go przy domu lub w pracy. Jeśli jednak często podróżujesz na długich dystansach i masz utrudniony dostęp do stacji ładowania, samochód na paliwo może okazać się bardziej praktyczny.

Jak widać, przed podjęciem decyzji kierowcy powinni uwzględnić nie tylko oczywiste koszty początkowe. Warto przeanalizować również długoterminowe korzyści i wybrać pojazd, który najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom oraz oczekiwaniom. Nie bez znaczenia jest również dynamiczny postęp w rozwoju technologicznym w motoryzacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że różnice między pojazdami elektrycznymi i spalinowymi z czasem będą się zacierać, a kierowcy zyskają jeszcze większą swobodę wyboru i dopasowania samochodu zgodnie z własnymi upodobaniami. Wybór ten jest przecież determinowany nie tylko zasobnością portfela, ale postawą kierowcy względem nowoczesnych trendów mobilności.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


    Czytaj więcej...

    Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:


    Czytaj więcej...

    Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.