Elektryki znakomicie sprawdzają się nie tylko w mieście, ale również na dłuższych trasach. W tym drugim przypadku niezbędne może okazać się rzecz jasna podładowanie baterii. Dowiedz się, ile jest stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce i jak rozwija się infrastruktura. 

Jak wygląda infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych w Polsce? 

Dostępność publicznych ładowarek jest bez wątpienia ważnym czynnikiem, który biorą pod uwagę kierowcy rozważający zakup elektryka. Często można spotkać się przy tym z argumentem, że stosunkowo mała liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce sprawia, że dalsze podróże po kraju nie są możliwe. Nie jest to jednak prawda. Po pierwsze, sieć punktów ładowania pojazdów błyskawicznie się rozrasta i już teraz znalezienie wolnej ładowarki w pobliżu trasy nie jest problemem. Po drugie, w najbliższej przyszłości mają powstać tysiące nowych miejsc, więc praktycznie z każdym dniem pokonywanie kilometrów elektrykiem będzie prostsze. Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie rozmieszczone są stacje do ładowania samochodów elektrycznych, mapa dostępna m.in. w aplikacjach do planowania podróży będzie sporym ułatwieniem.

Zanim przejdziemy do liczb, nieco teorii. W pewnym uproszczeniu dostępne stacje można podzielić pod względem mocy ładowarek. W porównaniu ze standardowymi ładowarkami AC (prąd przemienny), szybkie ładowanie DC pozwala wielokrotnie skrócić czas ładowania. Podładowanie baterii nie musi trwać dłużej niż tankowanie auta spalinowego. Z drugiej strony liczba takich urządzeń – nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na świecie – jest oczywiście ograniczona. To ważny szczegół, który należy brać pod uwagę, planując podróż.

Ile jest obecnie w Polsce stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Przyjrzyjmy się danym zebranym w Liczniku Elektromobilności, który prowadzą Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Ile stacji ładowania w Polsce było do dyspozycji kierowców pod koniec 2023 roku? Łącznie ładowarek było aż 5933. Zdecydowana większość stacji ładowania (4390) bazuje na prądzie przemiennym. Ile jest w Polsce stacji elektrycznych oferujących szybkie ładowanie? Również w tym przypadku wynik jest niezły – jest ich 1543. Jak wynika z raportu, na jedną ładowarkę przypada 9,6 elektrycznych samochodów osobowych czy użytkowych.  Co ważne, sieć stacji wciąż się rozrasta.

Dowiedz się więcej: Liczba samochodów elektrycznych w Polsce

Ilość stacji ładowania w Polsce

Czy w Polsce w każdym roku jest budowanych coraz więcej stacji ładowania elektryków?

Mapa stacji do ładowania samochodów elektrycznych rozrasta się w naprawdę imponującym tempie. Od poprzedniego roku pojawiło się na niej 1513 nowych punktów, co oznacza wzrost o 15%. A na tym nie koniec, zwłaszcza że liczne województwa wdrażają programy mające na celu rozbudowę infrastruktury publicznego ładowania.

Na naszych drogach mnożą się pojazdy korzystające z napędu elektrycznego. Już teraz w Polsce jeździ 98 348 elektrycznych samochodów osobowych. Ale to nie wszystko. Zwiększyła się też flota aut ciężarowych i dostawczych – jest ich obecnie 5880. Zarejestrowanych jest też 1179 autobusów i 19 526 motocykli i motorowerów.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


    Czytaj więcej...

    Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:


    Czytaj więcej...

    Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.