Coraz więcej osób wybiera elektryka zamiast auta spalinowego – liczba samochodów elektrycznych w Polsce rośnie bardzo szybko. Decyzję taką poprzedza często analiza, w jaki sposób można ładować auto elektryczne. W poniższym wpisie wytłumaczymy, jak ładować samochód elektryczny na publicznej stacji ładowania, przy firmie lub hotelu oraz w domu.

jak ładować samochód elektryczny w domu

Jak poprawnie ładować samochód elektryczny

Większość użytkowników samochodów elektrycznych ładuje je w nocy w domu. Taki właśnie sposób jest odpowiedni dla osób, które dojeżdżają blisko do pracy lub na małe i średnie dystanse. Auta elektrycznego nie trzeba wtedy ładować codziennie, co pozwala zachować baterię w dobrym stanie przez długi czas. Warto pilnować jednak, by auto nie rozładowało się całkowicie do zera.

Niektóre samochody elektryczne umożliwiają automatyczne zakończenie ładowania na określonym poziomie po to, by dbać o ich baterię i nie ładować jej zawsze do 100%. Konkretne zalecenia zależne są od typu baterii w danym aucie i tego, w jaki sposób oraz z czego została ona zbudowana.

Jak ładować samochód elektryczny w domu

Wiele osób zastanawia się “czy można ładować samochód elektryczny z gniazdka”. Jeśli chcemy ładować samochód elektryczny w domu, możemy skorzystać zarówno z gniazdka, przenośnej ładowarki lub stworzyć własną stację ładowania. Domowa stacja ładowania to najczęściej tzw. wallbox, czyli urządzenie zawieszone na ścianie. Oferuje ono wyższą moc ładowania, natomiast przed zakupem wallboxa warto sprawdzić jaką mamy moc przyłączeniową w domu.

Auto można ładować w domu zarówno z wykorzystaniem instalacji jedno-, jak i trójfazowej. Ta druga skraca czas ładowania pojazdu.

jak poprawnie ładować samochód elektryczny

Jak ładować samochód elektryczny na stacji ładowania

Przebieg procesu ładowania na stacji ładowania będzie zazwyczaj podobny. Różnice mogą wynikać z indywidualnych wytycznych operatora danej stacji. Po zaparkowaniu przy dostępnym urządzeniu musimy wpiąć kabel do elektryka. Następnie, w zależności od firmy, do której należy ładowarka, należy skorzystać z właściwej aplikacji mobilnej lub karty RFID, aby zapłacić za pobieraną energię elektryczną.

W przypadku ładowania przy budynku swojej firmy lub podczas korzystania z bezpłatnej stacji ładowania, podpinamy elektryka do ładowarki i czekamy, aż samochód osiągnie oczekiwany poziom naładowania akumulatora.

Warto zwrócić uwagę na to, jaką maksymalną moc ładowania jest w stanie przyjąć dane auto. Niektóre samochody nie naładują się szybciej, jeśli będziemy je ładować superszybkimi stacjami ładowania. Nie obawiaj się jednak, jeśli moc ładowania danej stacji jest większa niż ta, którą jest w stanie przyjąć konkretne auto. Poza czasem ładowania, nie wpływa to negatywnie na sam pojazd. Największe ograniczenia pobieranej mocy mają hybrydy typu plug-in.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego

Najtańszy sposób ładowania pojazdu elektrycznego to pobieranie energii z domowego gniazdka. Koszt ładowania auta obniża dodatkowo skorzystanie ze specjalnej taryfy poboru energii elektrycznej.

Jednak oczywistym jest, że użytkowanie samochodu elektrycznego w długiej trasie wyklucza korzystanie z tego sposobu za każdym razem. W przypadku ładowania auta elektrycznego na stacji ładowania, na ostateczną cenę będą miały wpływ: stawki wyznaczone przez konkretnego operatora stacji, pojemność baterii, maksymalna moc ładowarki oraz to, ile trwa ładowanie auta (przy pełnym ładowaniu baterii o dużej pojemności większą mocą zapłacimy więcej, niż za naładowanie akumulatora o małej pojemności do 50% niższą mocą).

Po szczegółowe wyliczenia zapraszamy do naszego wpisu: Koszt ładowania samochodu elektrycznego

Jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego

Czas ładowania jest zależny od tego, jakim prądem ładujemy auto oraz jaką moc energii mamy do dyspozycji. Większą moc ładowania i jednocześnie krótszy czas ładowania oferują te stacje ładowania, które ładują prądem stałym. Niższą moc i dłuższy czas ładowania mamy natomiast przy ładowaniu prądem zmiennym.

W przypadku ładowania w domu z wykorzystaniem prądu z gniazdka, czas ładowania będzie najdłuższy. W przypadku domowej instalacji, bateria auta elektrycznego zazwyczaj ładuje się przez minimum kilkanaście godzin. Z domowej sieci elektrycznej można jednak także korzystać przy pomocy urządzenia takiego jak wallbox. Czas ładowania się skraca, jednak taki montaż ładowarek musi poprzedzić analiza stanu domowego przyłącza. Wymagania domowej ładowarki każdorazowo należy przeanalizować tak, by zapewnić sobie przede wszystkim bezpieczne ładowanie samochodu. Krótki czas ładowania akumulatorów może być czasami osiągalny dopiero po przystosowaniu infrastruktury.

Więcej o czasie ładowania przeczytasz w naszym wpisie: Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego

jak ładować samochód elektryczny na stacji ładowania

Jaki prąd do ładowania samochodu elektrycznego

Istnieją 2 rodzaje prądu, którymi możemy ładować elektryczny samochód. Stacja ładowania samochodu pracuje albo z wykorzystaniem prądu zmiennego (AC), który ma niższą moc, albo z wykorzystaniem prądu stałego (DC) o wyższej mocy. To właśnie takie oznaczenie stanowi często element nazwy stacji szybkiego ładowania (Eloptio Box AC, Eloptio Box DC, Eloptio Box DC-mini).

Od naszej domowej instalacji elektrycznej zależy czas ładowania auta z wykorzystaniem ładowarki naściennej typu wallbox. Wyróżniamy tutaj możliwość podłączenia prądu jednofazowego oraz trójfazowego. Ten drugi pozwoli nam przyspieszyć naładowanie baterii samochodów elektrycznych, jednak konieczne będą ustalenia z dostawcą prądu i zmiana licznika.

O konkretnych zależnościach dowiesz się z naszego wpisu: Jakie są rodzaje prądu

Jaki kabel do ładowania samochodu elektrycznego

Część stacji ładowania AC nie jest wyposażona w kabel, dlatego warto mieć go ze sobą i w razie potrzeby móc szybko z niego skorzystać. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie wtyczki do naszego elektryka. Producenci samochodów elektrycznych w swoich pojazdach stosują różne rodzaje wtyczek, dlatego warto wcześniej zorientować się, jaka będzie przydatna do naszego auta.

Złącza do ładowania aut to głównie: wtyczka Type 1 oraz Type 2, nazywana też Mennekes, CCS, CHAdeMO (wykorzystywana m.in. w Nissanie Leaf) oraz – w elektrykach produkowanych przez Teslę – Tesla Supercharger.

wtyczka typ 2
wtyczka CHAdeMO

Zapytaj o ofertę i otrzymaj wsparcie w zakupie stacji ładowania!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!


    Czytaj więcej...

    Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:


    Czytaj więcej...

    Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.