Rozwój elektromobilności w ostatnim czasie jest naprawdę dynamiczny. Liczba pojazdów elektrycznych w naszym kraju wciąż wzrasta, polepsza się także infrastruktura stacji ładowania. Do popularyzacji pojazdów elektrycznych przyczynia się także program dofinansowania zakupu samochodów elektrycznych. Warto więc dowiedzieć się, czym jest e-mobility i jakie są zalety elektromobilności.

co to jest emobility

Elektromobilność – czym jest?

Elektromobilność większości z nas kojarzy się zapewne z samochodami elektrycznymi, jednak termin ten wiąże się z pojazdami elektrycznymi różnych typów – zarówno hulajnogami, skuterami, motocyklami, jak i autobusami czy dostawczakami. Ich wspólną cechą jest fakt, że wszystkie – częściowo lub w całości – są napędzane energią elektryczną i pozyskują ją głównie z sieci elektroenergetycznej.

Dodatkowo definicja uwzględnia cały zakres tworzenia, sprzedaży i użytkowania pojazdów elektrycznych: poprzez technologię produkcji, eksploatację pojazdów elektrycznych, aż do tworzenia punktów ładowania i rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

W tym miejscu warto wspomnieć także o pojazdach hybrydowych typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicle), które łączą w sobie zalety aut elektrycznych ładowanych przez kabel podłączony do stacji ładowania samochodów elektrycznych, z jednoczesną możliwością przejechania dłuższego dystansu bez konieczności ładowania dzięki silnikowi spalinowemu.

Dlaczego elektromobilność jest ważna?

Elektromobilność staje się współczesnym trendem, ponieważ wpisuje się w dbanie o ekologię. Pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicle) są zeroemisyjne co oznacza, że podczas jazdy nie emitują zanieczyszczeń i CO2. Ma to ogromne znaczenie dla dbałości o planetę, ponieważ im mniejsza emisja CO2, tym mniejszy jest negatywny wpływ człowieka na ocieplanie się klimatu.

Nie da się pominąć także kwestii zdrowotnej – w dużych miastach spaliny aut jeżdżących dzięki benzynie są realnym problemem dla układu oddechowego człowieka. Użytkowanie elektrycznych pojazdów będzie mieć tym większe znaczenie, gdy coraz mocniej zaczną się rozrastać miejskie, duże ośrodki.

Ostatnią kwestią jest fakt, że paliwa kopalne, z których produkowane są benzyna i ropa naftowa, są nieodnawialnym źródłem energii i nie mamy pewności, kiedy się one skończą.

Oczywistym aspektem, który należy podkreślić w czasie rozmów o rozwoju elektromobilności jest fakt, że produkcja baterii czy stacji ładowania oraz sam proces ładowania pojazdów elektrycznych także mają wpływ na środowisko. Obecnie trwają prace nad tym, aby jak najbardziej minimalizować negatywne skutki wyżej wymienionych kwestii, na przykład poprzez wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, ponowne wykorzystywanie akumulatorów już po zaprzestaniu eksploatacji w samochodzie elektrycznym, czy też rozważne korzystanie z magazynów energii.

Więcej o plusach i minusach elektromobilności przeczytasz w naszym wpisie: Jakie są wady i zalety samochodów elektrycznych?

co to jest elektromobilnosc

Jak wygląda elektromobilność na rynku motoryzacyjnym?

Sprzedaż pojazdów z napędem elektrycznym na świecie wciąż rośnie. Liderami na rynku pojazdów elektrycznych są takie kraje jak Chiny, USA oraz Norwegia. W tych państwach bardzo dobrze rozwinięta jest także sieć stacji ładujących, a liczba punktów ładowania pojazdów jest dogodna przy dalekich podróżach.

Liczba samochodów elektrycznych w Polsce wciąż wzrasta mimo ogólnego kryzysu w branży motoryzacyjnej. Na pewno pozytywny wpływ na poziom sprzedaży aut ma dofinansowanie w ramach programu “Mój elektryk” (kliknij w link, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, Jak uzyskać dofinansowanie na samochód elektryczny). System ładowania pojazdów elektrycznych na ten moment wciąż nie jest aż tak dobrze rozwinięty, jak w innych krajach i wciąż zmagamy się z rozproszoną infrastrukturą ładowania w niektórych województwach. Należy jednak zauważyć, że liczba stacji ładowania aut regularnie wzrasta, a instalacją zainteresowanych jest coraz więcej podmiotów.

Czy kiedyś pojazdy spalinowe zostaną całkowicie wyparte z rynku? Na razie nie wiadomo, kiedy dostępne będą w sprzedaży wyłącznie samochody elektryczne. Na ten moment produkcja samochodów spalinowych trwa nadal, a w roku 2035 będzie można zakupić nowe samochody zeroemisyjne, ale także samochody jeżdżące na e-paliwie. Póki co cena paliwa syntetycznego jest bardzo wysoka, jednak trwają prace firm chemicznych i petrochemicznych nad stworzeniem tańszej alternatywy.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


    Czytaj więcej...

    Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:


    Czytaj więcej...

    Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.