Samochodów elektrycznych w naszym kraju przybywa dość szybko, jednak dynamiczny rozwój sieci stacji ładowania wciąż jest przed nami. W poniższym artykule przedstawiamy różne metody ładowania pojazdów elektrycznych, a także miejsca, w których możemy skorzystać z takiej infrastruktury. Opowiemy także o tym, w jaki sposób ładować samochód elektryczny tanio i łatwo – we własnym domu.

Ładowanie samochodu elektrycznego z domowego gniazdka

Dla posiadaczy domów jednorodzinnych czy bliźniaków, najłatwiejszym, najbardziej dostępnym i jednocześnie najtańszym sposobem ładowania samochodów elektrycznych jest korzystanie z domowego gniazdka. Proces ten jest prosty, wymaga jedynie podłączenia odpowiedniego kabla do ładowania do gniazdka elektrycznego, a następnie do samochodu. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z domowego gniazdka wydłuża czas ładowania samochodu w porównaniu z innymi źródłami zasilania, co wynika między innymi z mniejszej mocy dostępnej w gniazdku. Z drugiej strony, ładowanie w domu jest tanie, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami taryfy G12 – wtedy w godzinach nocnych stawka za prąd będzie niższa, a to głównie gdy śpimy, mamy potrzebę ładowania samochodów.

Alternatywą dla ładowania bezpośrednio z gniazdka jest skorzystanie z domowej stacji ładowania pojazdów elektrycznych (tzw. wallbox). Jest to urządzenie, które – o ile jest wyposażone w moduł EVSE – jest w stanie przyspieszyć proces ładowania.

A gdzie naładować swój samochód elektryczny, jeśli nie posiadamy domu wolnostojącego? W ostatnim czasie otworzyła się także furtka do ładowania samochodów elektrycznych w przypadku gdy jesteśmy mieszkańcami bloku. Odpowiednie regulacje znajdziemy w nowelizacji “Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych”, wraz ze szczegółową procedurą instalacji prywatnej ładowarki w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych.

Ładowanie samochodu elektrycznego na stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Gdzie można ładować samochód elektryczny poza domem i jak wygląda ładowanie samochodu elektrycznego w podróży? Rozwiązaniem są publiczne stacje ładowania różnych operatorów. Punkty ładowania samochodów elektrycznych to specjalnie zaprojektowane stacje, które umożliwiają szybkie i bardziej efektywne ładowanie pojazdów. W Polsce infrastruktura ładowarek elektrycznych umożliwia ładowanie auta zarówno na terenie miast, ale również przy autostradach. Powstaje obecnie coraz więcej stacji ładowania samochodów elektrycznych, które są rozmieszczone na strategicznych trasach, ułatwiając kierowcom dostęp do prądu.

Gdzie można naładować samochód elektryczny najszybciej? Dokonamy tego na szybkich stacjach ładowania DC (moc ładowania jest wyższa, bo używa ona prądu stałego), takich jak ładowarka Eloptio Box DC – mini lub ładowarka Eloptio Box DC. Nieco wolniej proces ładowania przebiegać będzie na stacji ładowania pojazdów elektrycznych AC, która jest ładowarką prądu przemiennego. Przykładem takich stacji są m.in. CC Elzab Wall Ecopower lub CC Elzab City Ecopower.

Dowiedz się więcej: Rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych

Ile kosztuje ładowanie na mieście? Im szybszy punkt ładowania auta, tym więcej operator stacji ładowania pobierze środków. Opłaca się często korzystać z ładowarek tego samego właściciela, dzięki czemu możemy liczyć na zniżkę. Jeśli pilnujemy ładowania samochodu elektrycznego w domu, wtedy nie będzie konieczne częste ładowanie auta w trasie.

Aby znaleźć najbliższą stację ładowania, warto skorzystać z mapy ładowarek elektrycznych, dostępnej zarówno na stronach internetowych, jak i w specjalnych aplikacjach na smartfony. Dzięki temu możemy zlokalizować najdogodniejsze miejsca do ładowania samochodów elektrycznych na konkretnej trasie. Warto jednak wybrać kilka stacji w pobliżu, gdyż część z nich może okazać się po przyjeździe na miejsce albo nieczynna, albo zajęta przez innych kierowców.

ładowanie auta w domu

Gdzie można jeszcze naładować samochód elektryczny?

Oprócz domowych gniazdek, ładowarek typu wallbox i publicznych, odpłatnych stacji ładowania, istnieją jeszcze inne miejsca, gdzie – w zależności od dostępności – możemy naładować nasz samochód elektryczny. Czasami stacje ładowania znajdziemy przy centrach handlowych, na parkingach, przy restauracjach, hotelach czy kinach. Czy możliwe jest darmowe ładowanie samochodu w takiej sytuacji? Coraz rzadziej nie jest to niestety możliwe. Większość właścicieli stacji będzie pobierać przynajmniej drobną opłatę za korzystanie z ładowarki.

Coraz więcej firm również inwestuje w ładowarki elektryczne dla swoich pracowników, umożliwiając ładowanie w miejscu pracy. Należy jednak pamiętać, że jest ich ograniczona liczba i po przyjeździe na miejsce także może się okazać, że ktoś już korzysta z danego urządzenia.

Niektóre z przedsiębiorstw mają także stacje ładowania w trybie półpublicznym. Oznacza to, że w ciągu dnia urządzenia te są dostępne jedynie dla pracowników firmy, jednak po godzinach pracy może z nich skorzystać dowolna osoba.

Przyszłość ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Elektryfikacja transportu staje się nieuniknionym krokiem w kierunku zrównoważonej mobilności. W tym kontekście samochody elektryczne odgrywają kluczową rolę, zapewniając niskie emisje CO2 i redukując negatywny wpływ na środowisko. Polska, podobnie jak wiele innych krajów, zmierza w stronę elektromobilności, ale jak wygląda przyszłość ładowania samochodów elektrycznych w naszym kraju?

Szeroka dostępność ładowarek do aut elektrycznych odgrywa kluczową rolę w rozwoju rynku pojazdów zeroemisyjnych. Zwiększenie liczby dostępnych stacji ładowania w Polsce jest konieczne, gdyż na ten moment sieć ładowarek nie odpowiada w pełni na potrzeby użytkowników elektryków. To głównie rozwój infrastruktury jest w stanie pozytywnie wpłynąć na wzrost zaufania do pojazdów zeroemisyjnych, ponieważ eliminuje obawy związane z mniejszym zasięgiem pojazdów i możliwością ich naładowania w długiej podróży samochodem elektrycznym. Kolejną zaletą zwiększenia liczby ładowarek jest fakt, iż znalezienie stacji ładowania, szczególnie w mniejszej miejscowości, nie będzie skomplikowane – tak jak to czasem bywa obecnie.

Dzięki inwestycjom w infrastrukturę ładowarek elektrycznych, podróżowanie samochodem elektrycznym staje się coraz bardziej komfortowe i dostępne dla wszystkich użytkowników dróg. To nie tylko korzystne dla środowiska, ale również dla naszych portfeli, ponieważ koszty eksploatacji samochodów elektrycznych są zazwyczaj niższe niż tradycyjnych pojazdów spalinowych. 

Dowiedz się więcej: Jaki jest koszt jazdy 100 km samochodem elektrycznym

Jednocześnie trwają nieustannie prace nad tym, żeby zwiększać pojemność akumulatorów aut elektrycznych. Baterie stają się coraz bardziej wydajne, a zasięg pojazdów zeroemisyjnych stale się zwiększa. To sprawia, że podróżowanie samochodem elektrycznym staje się bardziej przystępne i konkurencyjne wobec tradycyjnych samochodów z silnikami spalinowymi.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


    Czytaj więcej...

    Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:

    Czytaj więcej...


    Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.