Nie da się ukryć: już niedługo na naszych drogach samochodów elektrycznych będzie coraz więcej. Ale czy opłaca się kupić samochód elektryczny już teraz? Z jakimi faktycznymi kosztami się to wiąże? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje!

Samochód elektryczny a koszty eksploatacji – czy się opłaca kupić?

Podstawowa zaleta aut elektrycznych jest jasna: dzięki zastąpieniu silników spalinowych jednostkami elektrycznymi są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska (choć tu pod uwagę należy wziąć oczywiście źródło powstawania energii) i nie zanieczyszczają powietrza. Dlatego też pojazdy tego typu cieszą się ulgą przy zakupie, a także planowane są inne udogodnienia, które warto wziąć pod uwagę, jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto kupić elektryczne auto.

Choć kierowcy poruszający się samochodem elektrycznym mogą zapomnieć o wizytach na stacji benzynowej i obowiązku tankowania, nie unikną oczywiście kosztów, z jakimi wiąże się ładowanie akumulatorów. Utarło się przy tym przekonanie, że choć sam zakup elektryka jest stosunkowo drogi, eksploatacja jest już zdecydowanie tańsza w porównaniu z tradycyjnymi modelami. Czy jest tak na pewno? Sprawdźmy.

Przyjmijmy, że przejechanie 100 km samochodem spalinowym oznacza spalenie 6 litrów paliwa. Jego aktualna cena to 6,10 zł/l. Jak łatwo obliczyć, podróż będzie kosztować 36,60 zł (nie uwzględniając oczywiście innych wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu).

Jak to wygląda w elektryku? Średnio pokonanie 100 km oznacza zużycie ok. 15 kWh energii elektrycznej. O tym, ile zapłacimy ostatecznie, decyduje oczywiście źródło prądu. Ładując auta w domu, zapłacimy najmniej. Zależy to od taryfy i cennika konkretnego sprzedawcy, jednak można przyjąć, że 1 kWh to wydatek ok. 0,90 zł. W takim scenariuszu koszt przejechania 100 km to 13,50 zł.

Oczywiście istnieje również możliwość ładowania pojazdu przy pomocy ładowarek dostępnych publicznie. Niekiedy jest to także konieczne ze względu na zasięg modelu. Ile w takim przypadku trzeba zapłacić za elektromobilność? Stacje AC, które wiążą się z dłuższym czasem potrzebnym na ładowanie, są tańsze: 1 kWh to ok. 1,8 zł.

Przyspieszenie uzupełniania poziomu baterii za pomocą ładowarki DC oznacza wyższy koszt: minimum 2 zł / kWh, a często ok. 2,50-2,70 zł. Jak widać, jest więc drożej, ale nawet w najdroższym scenariuszu wyraźnie taniej w porównaniu z autem spalinowym.

czy warto kupić elektryka

Przeczytaj także: Jaki jest koszt jazdy 100 km samochodem elektrycznym?

Elektryki powinny przynosić oszczędności na kosztach eksploatacyjnych i naprawach. Praktycznie rzecz biorąc, w przypadku samochodów zasilanych bateriami po prostu mniej rzeczy może się popsuć. Oczywiście również modele elektryczne należy regularnie serwisować, jednak jak wynika z opracowania Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, pod tym względem auta elektryczne są nawet o połowę tańsze w porównaniu ze spalinowymi.

Jakie są plusy korzystania z samochodu elektrycznego?

Jak widać, korzystanie z pojazdów elektrycznych po prostu się opłaca. To jednak niejedyne zalety takich konstrukcji. Zwróć również uwagę na:

 • Wrażenia z jazdy: dostępne na rynku modele mogą być z perspektywy kierowców po prostu… pasjonujące. Jeżeli zastanawiasz się, który samochód elektryczny wybrać, zwróć uwagę na ten aspekt. Technologia pozwala na uzyskiwanie fantastycznych osiągów i kulturę pracy, która jest nieosiągalna dla auta z silnikiem spalinowym.
 • Większe możliwości: w Europie czy w Stanach Zjednoczonych auta elektryczne korzystają z wielu udogodnień, na które nie mogą liczyć kierowcy pojazdów spalinowych. Szczegóły zależą od konkretnej lokalizacji, ale będziesz w stanie np. wjeżdżać do ścisłych centrów miast, oszczędzać na parkowaniu czy płacić mniej za płatne odcinki dróg.
 • Ekologia: jak wspominaliśmy wcześniej, auta elektryczne są wybierane również ze względu na ich wpływ na środowisko naturalne. Możesz więc podróżować bez wyrzutów sumienia, że ma to wpływ na jakość powietrza.
 • Pojazdy przyszłości: w kontekście aut spalinowych pytanie nie brzmi czy znikną z naszych dróg, ale kiedy to się stanie. Po 2035 roku na terenie Unii Europejskiej będzie można produkować jedynie samochody spalinowe na benzynę syntetyczną. Elektrykom to nie grozi.
 • Elastyczność: kiedyś auta elektryczne kojarzyły się z niewielkimi zasięgami i nie najlepszymi parametrami. Dziś baterie są zdecydowanie bardziej pojemne, a silniki charakteryzują się wysoką efektywnością. Stacje ładowania samochodów elektrycznych są także na bieżąco budowane w kolejnych lokalizacjach. Wybierając odpowiedni model, możesz dotrzeć z jednego końca kraju na drugi, a na torze z powodzeniem będziesz rywalizować z autami sportowymi.
 • Różnorodność: nic dziwnego, że tyle osób zastanawia się, jaki kupić samochód elektryczny. Wybór jest naprawdę szeroki. Znajdziesz zarówno auto rodzinne, jak i typowo sportowy model.
 • Ceny: kiedyś elektryki kojarzyły się z wysokimi kosztami zakupu, a więc również ograniczoną dostępnością. Dziś coraz częściej nie trzeba się zastanawiać, czy warto kupić używane auto elektryczne. Nowe pojazdy są niewiele droższe od wersji spalinowych. Najtańsze elektryki kosztują już poniżej 100 000 zł.
zakup auta elektrycznego

Kto powinien kupić samochód elektryczny?

Jeszcze do niedawna odpowiedź na to pytanie wymagałaby wchodzenia w niuanse i analizowania szczegółowych parametrów poszczególnych aut. Dziś rozwijająca się technologia sprawia, że auto elektryczne sprawdzi się zasadniczo w każdym przypadku.

Wcale nie musi być przy tym jednym z kilku aut w gospodarstwie domowym. Wręcz przeciwnie. Znakomicie poradzi sobie jako jedyny samochód: zda egzamin nie tylko odwożąc dzieci do szkoły, ale również podczas długiego wypadu.

Faktycznie: wciąż najbardziej skorzystają użytkownicy, którzy mają łatwy dostęp do gniazdka i mogą samodzielnie ładować pojazd. Nie zawsze trzeba jednak posiadać garaż – ładowarki pojawiają się na wielu osiedlach. Wystarczające może okazać się także np. ładowanie pojazdu w trakcie pracy – na parkingu pod biurem. Niedawno otworzyła się także droga do instalowania stacji ładowania w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych; jeśli zarządca bloku wyrazi zgodę na wniosek mieszkańca, możemy wygodnie ładować elektryka nawet wtedy, gdy nie mieszkamy w domu jednorodzinnym.

Właściwe pytanie brzmi więc, jaki samochód elektryczny warto kupić. Jak wspomnieliśmy, liczba dostępnych modeli jest szeroka, a umiejętny wybór przełoży się na kluczowe kwestie, w tym zasięg i osiągi. Istotnym czynnikiem jest rzecz jasna cena. Ta coraz częściej nie jest jednak dużo wyższa w porównaniu z autami spalinowymi.

Przykładowo elektryczny SUV Volkswagen ID.4 kosztuje nieco ponad 200 tys. zł. Za podobną kwotę dostaniemy też Teslę Model 3. Sposobem na oszczędności jest również używany samochód elektryczny. Czy warto go kupić? Wbrew często powielanej opinii tak, choć w takim przypadku należy zwrócić uwagę na kondycję baterii, której wymiana wiąże się z wysokimi wydatkami.

Kiedy warto kupić samochód elektryczny?

Skoro ustaliliśmy, że w każdym przypadku warto przynajmniej rozważyć zakup elektryka (także jeśli ma być jedynym środkiem transportu w gospodarstwie domowym!) pora przejść do planowania zakupu. A pod tym względem warto uwzględnić dostępność programów oferujących dopłaty do aut elektrycznych. Przed podjęciem decyzji sprawdź, jakie opcje są aktualnie dostępne.

Na ten moment dodatkowe środki zapewnia program „Mój elektryk”. Obejmuje nowe pojazdy zeroemisyjne o wartości maksymalnej do 225 tys. zł brutto (co ważne: limit nie dotyczy posiadaczy Karty Dużej Rodziny). Ulgi są naprawdę atrakcyjne: dla konsumentów dopłata wynosi 18 750 zł (27 000 zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny). Przedsiębiorcy mogą natomiast uzyskać nawet 70 000 zł dopłaty, jeśli zainteresują ich np. elektryczne dostawczaki.

Dowiedz się więcej: Jak uzyskać dofinansowanie na samochód elektryczny?

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


  Czytaj więcej...

  Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:


  Czytaj więcej...

  Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.