Rewolucja w dziedzinie motoryzacji nabiera tempa. Jednym z jej najważniejszych elementów jest rosnące zainteresowanie małymi samochodami elektrycznymi. Dlaczego kierowcy coraz częściej zwracają uwagę na kompaktowe rozwiązania? Ponieważ małe elektryki cechują: przyjazność dla środowiska, ekonomiczność i łatwość prowadzenia. Przedstawiamy najważniejsze cechy, zalety i ceny małych samochodów elektrycznych, które znajdują się w 10 topowych modelach.
Małe samochody elektryczne – czym się charakteryzują?
Małe samochody elektryczne są synonimem zrównoważonej mobilności i doskonałym reprezentantem tzw. mikromobilności. Małe pojazdy bez napędu spalinowego świetnie sprawdzają się w transporcie osobowym, głównie miejskim, i ułatwiają codzienne życie użytkowników.
Małe samochody elektryczne charakteryzują się nowoczesnym designem, doskonałą manewrowością oraz zerową emisją spalin. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że z powodzeniem spisują się na zatłoczonych miejskich ulicach. W przeciwieństwie do gabarytowych pojazdów, umożliwiają łatwiejsze parkowanie. Mimo kompaktowych rozmiarów ich wnętrze oferuje wystarczająco dużo miejsca dla kierowcy i pasażerów.
Kompaktowe modele często wykorzystują też nowoczesne technologie. Małe elektryki są zwykle wyposażone w asystenta parkowania czy zaawansowane systemy bezpieczeństwa i zapewniają wysoką funkcjonalność w miejskich warunkach.
Najpopularniejsze małe samochody elektryczne
Kierowcy, którzy cenią zrównoważony rozwój i ekologiczne trendy, coraz częściej rozważają inwestycję w pojazdy zeroemisyjne. Szczególną popularnością cieszą się typowo miejskie, małe samochody elektryczne. Przyjrzyjmy się modelom, które szczególnie wyróżniają się na rynku:
- Fiat 500e – niewielki pojazd z kategorii samochodów elektrycznych segmentu A. Prezentuje się bardzo podobnie do swojego odpowiednika z silnikiem spalinowym – retro design łączy się tutaj z nowoczesną technologią. Dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych.
- Mini Cooper SE – nieduży samochód elektryczny o interesującym charakterze. Ten trzydrzwiowy hatchback, zaliczający się do segmentu B, cechuje pełna elektryczność. Jest idealnym rozwiązaniem w mieście, gdzie rozmiar ma znaczenie. Pod maską kryje się silnik o imponującej mocy, a w połączeniu z lekką masą pojazdu gwarantuje to niezapomniane wrażenia z jazdy.
- Nissan Leaf – to jeden z pionierów w dziedzinie elektrycznych samochodów i jeden z najchętniej kupowanych modeli zeroemisyjnych w Polsce. Leaf ma przyzwoity zasięg oraz ciekawy design. Wygodne, ergonomiczne wnętrze i funkcjonalność sprawiły, że auto zyskało uznanie użytkowników na całym świecie.
- Chevrolet Bolt EV – to model osobowy klasy miejskiej zaliczany do minivanów. Pojazd był produkowany w latach 2016–2023 pod amerykańską marką Chevrolet. Bolt EV ma duży zasięg oraz przestronne wnętrze i jest trafnym wyborem dla osób, które szukają praktycznego, małego samochodu elektrycznego.
- Renault Zoe – ten kompaktowy elektryk ma atrakcyjny design, przystępną cenę i niezłe osiągi. Jako auto elektryczne klasy ekonomicznej jest przeznaczone do komfortowego podróżowania dla 4 pasażerów. Pod względem designu Renault Zoe przypomina inny znany model francuskiej marki – Clio.
- BMW i3 – wyróżnia się unikalnym stylem i lekką konstrukcją. Jest eleganckim minisamochodem elektrycznym, idealnym do poruszania się po mieście. Auto zapewnia dynamiczną jazdę dzięki silnikowi elektrycznemu i szybkiemu przyspieszeniu. Model wyróżnia się wnętrzem, w którym zastosowano recyklingowane oraz ekologiczne surowce, takie jak plastik z butelek PET, wełnę czy włókna hibiskusa.
- Opel Corsa-e Edition – elektryczna wersja popularnego modelu Corsa. Hatchback niemieckiego producenta zapewnia dynamiczną jazdę dzięki silnikowi elektrycznemu o mocy dostosowanej do miejskich potrzeb. Corsa-e Edition ma nowoczesny design i kompaktowe wymiary, co powoduje, że doskonale sprawdza się w zatłoczonych obszarach.
- Volkswagen ID.3 – nowoczesny design i zaawansowane technologie sprawiają, że ID.3 jest ciekawą propozycją w segmencie małych aut elektrycznych. Hatchback niemieckiego producenta oferuje zrównoważone podejście do mobilności i może być zasilany przez baterię o różnych pojemnościach. We wnętrzu pojazdu zadbano o przestronność oraz nowoczesne rozwiązania multimedialne.
- Smart EQ ForTwo – jest jednym z najmniejszych modeli elektrycznych na naszej liście. Jest dwuosobowy, łatwy w parkowaniu i niezwykle zwrotny. ForTwo jest idealnym pojazdem do zatłoczonych miast i zapewnia przyjemne doświadczenia z jazdy. Ergonomiczne wnętrze i futurystyczny design sprawiają, że to doskonała opcja dla osób poszukujących efektownie prezentującego się ekologicznego środka transportu.
- Dacia Spring – kompaktowe auto elektryczne prezentujące ekonomiczne podejście do modeli z napędem elektrycznym. Miejski hatchback wyposażono w proste, funkcjonalne rozwiązania, a niski koszt eksploatacji, wszechstronny charakter i niewielkie rozmiary sprawiają, że Dacia Spring jest dobrą opcją dla miejskich podróżników, którzy poszukują ekonomicznego i praktycznego pojazdu elektrycznego.
Dowiedz się więcej: Najtańsze samochody elektryczne – przegląd rynku oraz Czy warto kupić używany samochód elektryczny do 30 tys. zł
Ile kosztuje ładowanie małych samochodów elektrycznych?
Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze małego samochodu elektrycznego jest koszt ładowania. W porównaniu z tradycyjnymi pojazdami spalinowymi koszty eksploatacji samochodów elektrycznych są zazwyczaj niższe. Ładowanie można przeprowadzać zarówno w domu, korzystając z ładowarek takich jak CC Home Elzab i CC Wall Elzab, jak i na publicznych stacjach ładowania.
Koszty ładowania mogą różnić się w zależności od modelu, lokalizacji oraz mocy ładowarki. Cena ładowania pojazdu elektrycznego w przypadku korzystania z domowych zasobów jest uzależniona od planów taryfowych. W przeliczeniu na złotówki za kW wciąż jest jednak korzystniejsza niż koszt ładowania na stacji.
Warto zauważyć, że sprawdzeni producenci i dostawcy ładowarek dla samochodów elektrycznych oferują szeroki wybór modeli dopasowanych do potrzeb klienta. Łatwo można znaleźć rozwiązania pomagające użytkownikom samochodów elektrycznych oszczędzać na ładowaniu pojazdów.
Dlaczego warto kupić mały samochód elektryczny?
Argumentów przemawiających za zakupem kompaktowego elektryka jest naprawdę sporo. Po pierwsze, tego typu pojazdy eliminują emisję spalin, przez co są przyjazne dla środowiska. Po drugie, koszty eksploatacji są niższe niż w przypadku tradycyjnych aut – zarówno jeśli chodzi o paliwo, jak i wydatki serwisowe. Ponadto małe samochody elektryczne doskonale sprawdzają się w miejskich warunkach, gdzie łatwość parkowania i manewrowania są kluczowe. Co ważne, infrastruktura stacji ładowania wciąż się rozrasta, a ładowarki można spotkać w bardzo wielu lokalizacjach, więc decyzja o zakupie małego samochodu wyposażonego w baterię staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.
W ostatnich latach rynek małych samochodów elektrycznych rozwija się bardzo dynamicznie. Producenci oferują coraz to nowsze i bardziej innowacyjne modele spełniające różnorodne potrzeby współczesnych użytkowników i dopasowane do specyfiki wielkomiejskiego życia. Decyzja o zakupie małego samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej opłacalna, biorąc pod uwagę korzyści ekologiczne, ekonomiczne i praktyczne, jakie oferują te pojazdy. Zatem w tym przypadku możemy pokusić się o stwierdzenie, że mały nie zawsze znaczy słabszy czy gorszy, a wręcz przeciwnie – kompaktowe auta elektryczne są ucieleśnieniem nowoczesności i dzięki zaawansowanym technologiom i ciekawym rozwiązaniom znakomicie spełniają potrzeby współczesnych kierowców.
Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!
Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?
Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.
Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.