Samochody elektryczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Coraz więcej kierowców rozważa przesiadkę na pojazdy napędzane energią elektryczną. Jednak zakup nowego samochodu elektrycznego może być kosztowny. Na szczęście istnieje atrakcyjna alternatywarynek używanych samochodów elektrycznych, gdzie pojazdy kosztują nawet poniżej 30 tysięcy złotych. Sprawdzamy, jakie korzyści wiążą się z zakupem używanego samochodu elektrycznego do 30 tysięcy złotych i czy taka inwestycja może być opłacalna z perspektyw: ekologicznej, ekonomicznej i praktycznej. 

Samochód elektryczny do 30 tys. złotych – co warto wiedzieć przed zakupem? 

Przed zakupem używanego auta elektrycznego warto poznać kilka informacji dotyczących zwłaszcza aspektów technicznych. Na co zwrócić uwagę w przypadku samochodów z drugiej ręki? Przede wszystkim na stan i typ akumulatora, rodzaj ładowania, zasięg czy funkcjonalność.

Jednym z najważniejszych elementów samochodu elektrycznego jest jego akumulator. To właśnie bateria dostarcza energię niezbędną do zasilania silnika elektrycznego. W przypadku tanich modeli zeroemisyjnych często spotykanym rozwiązaniem są akumulatory litowo-jonowe. Cechują się dobrą wydajnością, stosunkowo niewielką wagą i dłuższym okresem przydatności do użycia. Wykazują niski stopień samorozładowania, lecz należy pamiętać o częstym ładowaniu i niedopuszczaniu do zupełnej utraty ładunku elektrycznego.

Samochód elektryczny ładuje się między innymi za pomocą gniazdka elektrycznego. W Polsce dostępne są także różne rodzaje ładowarek – jedne z nich działają z użyciem prądu zmiennego (np. Eloptio Box AC), a inne z użyciem prądu stałego (np. Eloptio Box DC). Przed zakupem warto jednak zapoznać się z możliwościami ładowania danego modelu. Należy też zwrócić uwagę, że pojazdy z niedużymi akumulatorami i krótkimi zasięgami wymagają częstszego ładowania niż samochody wyposażone w duże baterie.

Zasięg to jedna z najważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze samochodu elektrycznego. Określa on, jak daleko można pojechać po naładowaniu pojazdu. Warto przemyśleć, czy planowane trasy odpowiadają możliwościom danego modelu oraz sprawdzić, czy w okolicy jest łatwy dostęp do stacji ładowania. Nie należy zapominać, że na zużycie energii wpływają między innymi: prędkość jazdy, ogrzewanie wnętrza czy intensywność hamowania i przyspieszania.

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie pojazdu elektrycznego. Jednym najistotniejszych elementów jest klimatyzacja. Ponadto na komfort podróżowania wpływa tempomat. Ułatwia utrzymanie stałej prędkości, co może być istotne szczególnie podczas pokonywania dłuższych tras.

Czy są ukryte dodatkowe koszty związane z zakupem samochodu elektrycznego do 30 tys. złotych?

Czy wybór używanego auta elektrycznego do 30 tys. złotych może wiązać się z ukrytymi kosztami? Z pewnością warto być uważnym podczas zakupu, zwłaszcza jeśli mowa o wydatku rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Każdy samochód używany ma swoją historię, której należy się przyjrzeć, aby uniknąć przykrych niespodzianek związanych z ukrytymi mankamentami i dodatkowych kosztów.

Za najważniejszy element elektryków uważa się akumulator. Stan baterii bezpośrednio wpływa na zasięg pojazdu oraz ogólną wydajność. W przypadku używanych modeli akumulatory mogą być bardziej zużyte, przez co prawdopodobnie będą wymagać wymiany w najbliższej przyszłości. Koszt zakupu nowej baterii pochodzącej ze sprawdzonego źródła może jednak znacznie przewyższyć kwotę nabytego pojazdu.

Warto zatem zrobić przegląd akumulatora i w umowie sprzedażowej zanotować, jaka jest jego pojemność w dniu zakupu. Jest to o tyle ważne, że producenci dają gwarancję jedynie na minimalny procent użytecznej pojemności baterii we wskazanym czasie użytkowania.

Dodatkowym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest stan techniczny silnika elektrycznego. W przypadku używanych modeli istnieje większe ryzyko częstszych usterek, a więc konieczności napraw i konserwacji. Zatem utrzymanie silnika pojazdu używanego może generować dodatkowe koszty. Poza tym starsze modele mogą nie być objęte kompleksowym wsparciem producenta. W efekcie pojawią się trudności ze znalezieniem części zamiennych czy aktualizacją oprogramowania.

Prawdą jest, że infrastruktura ładowania aut elektrycznych, chociaż wciąż stosunkowo nieduża, nieustannie się rozwija. Przed zakupem używanego elektryka warto jednak sprawdzić, czy wybrany model jest kompatybilny z okolicznymi, ogólnodostępnymi punktami ładowania.

Przed zakupem używanego auta elektrycznego ważne jest, by poddać je dokładnej inspekcji technicznej oraz sprawdzić historię serwisową i zasięgnąć opinii ekspertów. Pozwoli to uniknąć niemiłych niespodzianek oraz dokładnie oszacować rzeczywiste wydatki związane z eksploatacją używanego samochodu elektrycznego.

samochody elektryczne do 30 tys

Czy samochody elektryczne do 30 tys. złotych mają problem z ładowaniem?

Potencjalnych nabywców, którzy planują inwestycję w elektryczny samochód używany, często nurtuje wiele pytań. Jedno z nich dotyczy komfortu użytkowania. Niewątpliwie jest on związany z zasięgiem auta na jednym „tankowaniu”. Czy elektryki do 30 tys. złotych rzeczywiście mają problem z ładowaniem i wydajnością?

Wiele modeli do 30 tys. złotych zapewnia zadowalające zasięgi, które pozwalają na komfortowe podróżowanie między miastami. Infrastruktura ładowania stale się rozrasta, co poprawia wygodę użytkowania elektrycznych pojazdów. Kierowcy elektryków mogą korzystać zarówno z publicznych, jak i prywatnych stacji ładowania. Alternatywną opcją jest ładowanie w domu ze zwykłego gniazdka elektrycznego. Jednak w tym przypadku proces bywa o wiele dłuższy w porównaniu do „tankowania” w punktach szybkiego ładowania.

Niektóre modele używanych elektryków do 30 tys. złotych są kompatybilne z różnymi standardami ładowania, co wpływa na większy komfort i elastyczność. Na co dzień kierowcy użytkujący samochody elektryczne w tym przedziale cenowym nie powinni więc mieć znaczących problemów z ładowaniem.

Czy opłaca się kupić używany samochód elektryczny do 30 tys. złotych?

Czy zakup niedrogiego samochodu używanego, a do tego elektryka, jest opłacalny? Oczywiście każda inwestycja w pojazd rodzi pytania i wątpliwości. Dotyczy to również aut bezemisyjnych z drugiej ręki. Jakie są główne zalety kupna używanego pojazdu budżetowego z napędem elektrycznym?

Jednym z największych atutów aut elektrycznych jest niski koszt eksploatacji w porównaniu do odpowiedników spalinowych. Elektryczne samochody mają mniej elementów podatnych na zużycie. Oznacza to niższe koszty serwisowania i mniejsze ryzyko awarii. Co więcej, ładowanie pojazdu elektrycznego jest bardziej ekonomiczne niż tankowanie benzyny czy oleju napędowego.

Kupno używanego samochodu elektrycznego to także wkład w zrównoważony rozwój oraz zmniejszanie śladu węglowego. Elektryczne pojazdy emitują znacznie mniej szkodliwych substancji, co wpływa korzystnie na jakość powietrza i stan środowiska. Elektryki generują też znacznie mniej hałasu niż pojazdy spalinowe.

Dowiedz się więcej: Czy warto kupić samochód elektryczny

Jaki samochód elektryczny do 30 tys. złotych można kupić? Przegląd używanych modeli

Na rynku motoryzacyjnym samochody elektryczne poniżej 30 tys. złotych stanowią niewielki procent wszystkich oferowanych pojazdów. Kierowcy, którzy dysponują ograniczonym budżetem, mogą wybierać spomiędzy kilkunastu modeli popularnych producentów. Spośród najczęściej pojawiających się w wyszukiwarkach ogłoszeń aut do 30 tysięcy złotych wybraliśmy siedem interesujących opcji.

 • Smart EQ Fortwo to kompaktowy samochód elektryczny, który wyróżnia się nie tylko zwinnością, ale także ekologicznością. Smart Fortwo Electric jest dobrym autem dla osób, które nie muszą podróżować daleko ani nie potrzebują dużego bagażnika. Szczególnie warto przyjrzeć się modelom o mocy 48 KM i z zasięgiem do 130 km, wyprodukowanym w latach 2012–2014.

 • Citroën C-Zero to dynamiczny i przyjazny dla środowiska samochód elektryczny. Wyróżnia się jakością wykonania, nowoczesnym designem oraz zasięgiem idealnym do codziennych podróży miejskich. Citroën C-Zero jest dostosowany do codziennych potrzeb miejskich podróżników, a możliwość szybkiego ładowania umożliwia prędki powrót na drogę. To sprawia, że jest to dobry wybór dla osób poszukujących pojazdu głównie do pokonywania krótkich tras.

 • Nissan Leaf to jeden z najpopularniejszych samochodów elektrycznych. Modele z drugiej ręki nadal są atrakcyjne dla tych, którzy szukają ekologicznego i ekonomicznego środka transportu. Nissan Leaf pomimo swojego kompaktowego rozmiaru oferuje przestronne wnętrze, zwłaszcza w zakresie miejsca dla pasażerów i bagażu. Wygodne siedzenia i ergonomiczne rozmieszczenie elementów sprawiają, że podróżowanie tym samochodem jest komfortowe.

 • Renault Twizzy to ultrakompaktowy, miejski pojazd elektryczny, który wyróżnia się oryginalnym designem i przyjaznością dla środowiska. To jedno z najmniejszych aut elektrycznych na rynku. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom umożliwia łatwe manewrowanie i parkowanie, i doskonale spisuje się na zatłoczonych ulicach.

 • Mitsubishi i-MiEV to kompaktowy samochód elektryczny, który wyróżnia się przyjazną dla środowiska i użytkownika konstrukcją oraz efektywnym wykorzystaniem przestrzeni. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa Mitsubishi i-MiEV wyposażono w różnorodne systemy, np. kontroli trakcji i stabilności czy hamowania.

 • Peugeot iOn to czteroosobowy elektryk o kompaktowych wymiarach, idealny dla miejskich podróżników. Wnętrze Peugeot iOn jest ergonomiczne i funkcjonalne. Wysoka jakość materiałów i intuicyjne rozmieszczenie elementów sprawiają, że podróżowanie tym samochodem jest po prostu komfortowe.

 • Renault Zoe to kolejne małe, miejskie auto, które łączy w sobie zaawansowane technologie, oszczędność energii oraz nowoczesny design. Pojazd został zaprojektowany na bazie płyty podłogowej modelu Clio. Efektowny wygląd zewnętrzny i stylowe wykończenie wnętrza sprawiają, że pod względem estetycznym pojazd jest w czołówce najatrakcyjniejszych elektryków.

Samochody elektryczne do 30 tysięcy złotych są warte uwagi dla osób, które chcą przesiąść się na bardziej ekologiczny środek transportu. Również niskie koszty eksploatacji z pewnością przemawiają za zakupem takich modeli. Rosnąca dostępność sprawia, że coraz więcej niedrogich aut znajduje się w zasięgu kierowców posiadających ograniczony budżet na zakup używanego elektryka.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


  Czytaj więcej...

  Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:


  Czytaj więcej...

  Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.