Ładowanie samochodu to oczywiście najważniejszy obowiązek kierowcy poruszającego się elektrykiem. Może przybierać różne formy, a co za tym idzie generować inne koszty. Poniżej przeczytasz, jak wybrać ładowarkę, która pozwoli Ci uzyskać oszczędności i jak najlepiej dostosować proces ładowania do Twoich potrzeb i oczekiwań. 

Jaka ładowarka do samochodu elektrycznego będzie najlepsza? 

Z punktu widzenia każdego użytkownika samochodu elektrycznego liczy się oczywiście to, aby poziom naładowania baterii zapewniał zasięg niezbędny do dotarcia do określonego celu. Uzupełnienie energii może odbywać się zarówno w domu, jak i w jego pobliżu – na przykład w garażu czy na podjeździe – oraz w przestrzeni publicznej. Miejsce ma przełożenie zarówno na koszty, jak i na czas samego ładowania, dlatego warto dobrze planować cały proces.

W pewnym uproszczeniu można wyróżnić trzy główne metody ładowania: z pomocą gniazdka 230 V, na stacji ładowania domowego (zwanej wallbox) oraz na publicznej stacji ładowania, w tym stacji szybkiego ładowania wykorzystującej prąd stały. Porównajmy te trzy rozwiązania:

 • standardowe gniazdko 230 V – to najprostsza forma ładowarki, która nie wymaga dodatkowych inwestycji w infrastrukturę. Specjalny kabel otrzymasz wraz ze swoim pojazdem (oczywiście możesz także dokupić przewód umożliwiający ładowanie aut elektrycznych). Wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć go do sieci dokładnie na takiej samej zasadzie jak każdy inny sprzęt elektryczny. Minusy? Moc takiego ładowania jest ograniczona do około 2,3 kW, co oznacza, że pełne naładowanie samochodu z baterią o pojemności 50 kWh może zająć ok. dobę. To rozwiązanie może sprawdzić się w przypadku użytkowników, którzy korzystają z samochodu sporadycznie i mogą pozwolić sobie na długie ładowanie.
  Gniazdo do ładowania samochodu elektrycznego w ramach instalacji trójfazowej zapewni więcej mocy, a więc również krótszy czas ładowania. 
 • Domowe stacje ładowania (tzw. wallboxy) – alternatywą jest ładowarka do samochodu elektrycznego, taka jak CC Home Elzab. Domowa wersja może pozwalać na ładowanie zdecydowanie szybsze od tego przy pomocy gniazdka, a nawet porównywalne z ładowarkami dostępnymi publicznie. W domowych instalacjach jednofazowych wallboxy oferują moc do około 7,4 kW, co znacząco skraca czas ładowania.
  W przypadku napięcia 400 V z instalacji trójfazowej moc ta może wzrosnąć nawet do 22 kW, co umożliwia naładowanie wspomnianej baterii 50 kWh w niespełna trzy godziny. To rozwiązanie jest idealne dla kierowców często korzystających z samochodu i potrzebujących szybkiego i wygodnego ładowania w domowych warunkach. Umożliwia zaawansowane sterowanie procesem i jego odpowiednie zabezpieczenie. 
 • Publiczne stacje ładowania – są kompatybilne z różnymi pojazdami i zazwyczaj znajdują się w łatwo dostępnych miejscach, np. na parkingach podziemnych, w centrach handlowych czy na stacjach benzynowych. To, jakie możliwości będą oferować, zależy od parametrów konkretnej stacji. Większość z nich, podobnie jak w przypadku ładowarek domowych, wykorzystuje prąd przemienny. Dostępna jest także szybka ładowarka do samochodu elektrycznego, która gwarantuje najwyższą dostępną moc ładowania przekraczającą 50 kW, a w niektórych przypadkach sięgającą nawet 350 kW. Pozwala to na błyskawiczne naładowanie większości baterii w ciągu kilkudziesięciu minut. Pamiętaj jednak, że korzystanie z takich stacji jest znacznie droższe niż ładowanie domowe.

To, która ładowarka okaże się najlepsza, zależy więc od konkretnych potrzeb, częstotliwości użytkowania samochodu, dostępności infrastruktury ładowania i budżetu. Większość użytkowników doceni inwestycję w domową ładowarkę typu wallbox. Natomiast dla tych, którzy używają samochodu elektrycznego sporadycznie albo pokonują niewielkie dystanse, możliwość podłączenia do standardowego gniazda może okazać się wystarczająca. Z perspektywy osób, które są w trakcie podróży, dostępność szybkiej publicznej ładowarki będzie natomiast na wagę złota.

Dowiedz się więcej, jakie są rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych

Czym powinna wyróżniać się dobra ładowarka do samochodu elektrycznego? 

Jeśli myślisz o poruszaniu się samochodem elektrycznym na co dzień, a do tego dysponujesz miejscem, w którym możesz ładować auto regularnie (na przykład w garażu), zapewne myślisz o zakupie i montażu własnej ładowarki typu wallbox. To naprawdę dobra inwestycja, ale tak jak w każdym innym przypadku – musisz zwrócić uwagę na kilka czynników.

 • Moc ładowania – to jeden z najważniejszych parametrów wpływających na czas ładowania pojazdu. Oczywiście zależy Ci na tym, aby był jak najkrótszy. Domowe stacje ładowania (wallboxy) oferują najczęściej moc od 7,4 kW do 22 kW. Popularna jest np. ładowarka do samochodu elektrycznego 11 kW, która pozwala na znaczne skrócenie czasu ładowania (w porównaniu do standardowego połączenia przez kabel do gniazdka).

 • Kompatybilność z pojazdem – ładowarka musi być kompatybilna z konkretnym modelem samochodu elektrycznego zarówno pod względem typu złącza, jak i obsługiwanej mocy ładowania. Większość nowoczesnych samochodów elektrycznych wykorzystuje standardowe złącza typu 2 dla ładowania AC oraz CCS dla ładowania DC.

 • Bezpieczeństwo – ładowarka powinna być wyposażona w systemy bezpieczeństwa oraz zapewniać ochronę przed przepięciami, nadmiernym prądem, przegrzaniem i zwarciem. Dzięki temu zarówno pojazd i jego otoczenie, jak i mieszkańcy są chronieni przed potencjalnymi zagrożeniami.

 • Funkcje inteligentnego ładowania – nowoczesne ładowarki oferują funkcje inteligentnego ładowania, które pozwalają na zdalne zarządzanie procesem, monitorowanie zużycia energii i planowanie ładowania w najbardziej dogodnym czasie, na przykład w nocy. Wielu sprzedawców energii proponuje taryfy, które umożliwią uzyskanie sporych oszczędności.

 • Trwałość i jakość wykonania – to oczywista kwestia: dobra ładowarka powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Ładowarki instalowane na zewnątrz powinny być dodatkowo odporne na warunki atmosferyczne.

Jaki kabel do ładowania samochodu elektrycznego wybrać? Również ten aspekt ma wpływ na parametry ładowania. Może okazać się, że przewody, w które fabrycznie wyposażony jest pojazd, nie zapewniają najwyższej efektywności. Zastosowanie wydajniejszych kabli może być wówczas świetnym pomysłem. Przewody możesz też wozić ze sobą w bagażniku i wykorzystywać do ładowania w trasie.

Jaką moc powinna mieć ładowarka do elektryka

Jaką moc powinna mieć ładowarka do elektryka? 

Moc ładowarki do samochodu elektrycznego przekłada się przede wszystkim na czas ładowania. Im większa moc, tym szybciej będziesz w stanie uzupełnić straty energii. W przypadku domowych ładowarek realne możliwości zależą od tego, jakim prądem ładuje się samochód elektryczny. W większości domów stosuje się instalacje jednofazowe. Dla takiej konfiguracji maksymalna moc ładowarki wynosi do 7,4 kW. Oznacza to, że pełne naładowanie baterii o pojemności 60 kWh zajmuje około 8–9 godzin.

Trójfazowa instalacja elektryczna pozwala na wykorzystanie ładowarek nawet o mocy 22 kW. Dzięki temu czas ładowania znacząco się skraca, co z pewnością docenisz, jeśli musisz szybko doładować samochód. Warto zainwestować w takie zasilanie, jeśli zamierzasz często ładować auto elektryczne w domu. Przygotowanie instalacji może jednak wiązać się z kosztami.

Jaki prąd do ładowania samochodu elektrycznego wybrać na publicznej stacji? W wielu przypadkach wybór będzie dość duży. Jeśli korzystasz z ładowarek AC, specjalny moduł w samochodzie i tak musi dokonywać konwersji na prąd stały. Użycie urządzeń DC pozwala na uzyskanie zdecydowanie większej szybkości ładowania. Moc niektórych ładowarek wynosi nawet 350 kW (zwróć jednak uwagę, że samochody w wielu przypadkach mają ograniczenia maksymalnej mocy). Dostępność szybkich ładowarek jest jednak ograniczona. Poza tym ich użytkowanie wiąże się ze zdecydowanie większymi kosztami. Ładowanie w każdym przypadku powinno być dopasowane do Twoich aktualnych potrzeb.

W jaki sposób należy dobrać ładowarkę do auta elektrycznego? 

Wybierając ładowarkę, weź także pod uwagę charakterystykę Twojego auta. Przykładowo: właściciele samochodów z mniejszymi bateriami (np. 30–40 kWh) mogą być zadowoleni z ładowarek o mniejszej mocy, ponieważ nawet ładowanie z mocą 7,4 kW pozwoli na pełne naładowanie baterii w ciągu kilku godzin. Samochód wyposażony w większy akumulator (np. 60 kWh) będzie potrzebował zdecydowanie więcej czasu. Lepiej sprawdzą się wobec tego mocniejsze ładowarki (np. 11 kW lub 22 kW, takie jak CC City Elzab).

Inne istotne kwestie to częstotliwość i sposób użytkowania. Dla użytkowników, którzy rzadko udają się w dalekie podróże lub mają możliwość ładowania samochodu w ciągu nocy, ładowarka o niższej mocy może być wystarczająca. U kierowców, którzy pokonują dłuższe trasy i często spotykają się z problemem kończącego się zasięgu, lepszym rozwiązaniem może okazać się mocniejsza ładowarka.

Z drugiej strony pamiętaj o tym, że z czasem Twoje potrzeby mogą się zmienić: na przykład w Twojej rodzinie pojawi się drugi elektryk albo wymienisz auto na nowy model z większą baterią.

O czym należy pamiętać podczas wyboru ładowarki do samochodu elektrycznego

W jakiej cenie są ładowarki do samochodów elektrycznych? 

Przejdźmy do pytania, które z pewnością nurtuje wszystkich aktualnych i przyszłych kierowców elektryków: ile kosztuje ładowarka samochodu elektrycznego? Cena wbrew pozorom nie jest wysoka. Już za ok. 2000 zł można nabyć wallbox, który pozwoli Ci na szybkie i bezpieczne ładowanie samochodu elektrycznego, na przykład w garażu. Jego montaż nie powinien sprawić większych problemów i wiązać się z wysokimi kosztami.

Zwróć uwagę, że niekiedy konieczne może stać się wykonanie innych prac wpływających na ogólne koszty – wydatkiem będzie przede wszystkim wykonanie przyłącza instalacji trójfazowej. Jeżeli jednak zamierzasz intensywnie korzystać z elektryka i potrzebujesz szybkiego uzupełniania poziomu baterii, warto się na to zdecydować.

O czym należy pamiętać podczas wyboru ładowarki do samochodu elektrycznego? 

Jak widzisz, ładowanie samochodów elektrycznych naprawdę nie jest trudne, a wybór wśród ładowarek – także tych, które możesz zainstalować u siebie w domu – jest naprawdę spory. Na co zwrócić uwagę? Oto 8 najważniejszych kwestii, które pomogą Ci podjąć odpowiednią decyzję.

 • Kompatybilność z samochodem – upewnij się, że wybrana ładowarka jest kompatybilna z Twoim modelem samochodu elektrycznego. Sprawdź typ złącza oraz wymagania dotyczące napięcia i mocy ładowania, które są zgodne z Twoim pojazdem.

 • Moc ładowania – dostosuj moc ładowarki do Twoich potrzeb, sposobu użytkowania pojazdu i pojemności baterii.

 • Typ instalacji elektrycznej w domu – zwróć uwagę na rodzaj instalacji elektrycznej, jaka jest w Twoim domu. Instalacje jednofazowe są najbardziej powszechne, ale instalacja trójfazowa umożliwi korzystanie z ładowarek o wyższej mocy. W przypadku standardowych instalacji jednofazowych ładowarki zazwyczaj mają moc do 7,4 kW.

 • Ładowanie w trakcie podróży – możesz usprawnić planowanie podróży dzięki specjalnym aplikacjom, które ułatwią Ci odpowiednio dobrać ładowarki publiczne, biorąc pod uwagę m.in. moc, a więc również czas ładowania do określonego poziomu.

 • Bezpieczeństwo – upewnij się, że ładowarka ma odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i jest wyposażona w niezbędne zabezpieczenia, np. wyłącznik nadprądowy.

 • Dodatkowe funkcje – niektóre ładowarki mają praktyczne dodatkowe funkcje, np. umożliwiają zdalne monitorowanie i kontrolę za pomocą aplikacji mobilnej czy programowanie czasu ładowania.

 • Koszty montażu – weź pod uwagę również koszt instalacji ładowarki (w tym np. wydatki związane z modernizacją instalacji elektrycznej) i ewentualne koszty utrzymania i serwisu.

 • Koszty ładowania – nie ma co się oszukiwać: ostatecznie kwestie ekonomiczne są najistotniejsze. Koszt ładowania w domu będzie niższy od tego poniesionego w publicznie dostępnych ładowarkach, więc warto planować uzupełnianie poziomu akumulatorów w przemyślany sposób.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


  Czytaj więcej...

  Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:


  Czytaj więcej...

  Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.