Ładowanie samochodów elektrycznych to podstawowa czynność obsługowa, bez której pokonywanie kolejnych kilometrów elektrykiem po prostu nie jest możliwe. Co do zasady jest bardzo proste, ale zwłaszcza przed pierwszym podłączeniem do zasilania warto usystematyzować wiedzę. Przedstawiamy, jak ładować samochód elektryczny w domu oraz poza nim. 

Jak prawidłowo podłączyć ładowarkę do samochodu elektrycznego na publicznej stacji? 

Choć ładowanie samochodu elektrycznego zawsze ma taki sam cel, czyli odtworzenie pojemności akumulatora, proces może wyglądać w różny sposób. Spore znaczenie będzie miało również to, jakie technologie wykorzystuje dana ładowarka samochodowa. Jak podłączyć pojazd? Najpierw przeanalizujmy scenariusz, w którym zatrzymujemy się na publicznie dostępnej stacji.

 1. Znajdź odpowiednią stację ładowania – większość stacji ładowania będzie kompatybilna z Twoim samochodem i wyposażona w złącze typu 2 oraz złącze Combined Charging System (CCS) do szybkiego ładowania. Zweryfikuj, czy ładowarka będzie ładować prądem przemiennym (AC) czy stałym – w tym drugim przypadku proces będzie przebiegał zdecydowanie szybciej.
 2. Zaparkuj samochód i przygotuj się do ładowania – ustaw samochód tak, aby port ładowania był możliwie blisko stacji ładowania. Oczywiście gniazdo do ładowania samochodu elektrycznego może znajdować się w różnych miejscach.
 3. Autoryzacja – w zależności od stacji może być wymagana autoryzacja przed rozpoczęciem ładowania. Zazwyczaj dokonuje się jej przez aplikację mobilną lub specjalną kartę, którą należy przyłożyć we wskazanym miejscu.
 4. Podłącz kabel ładowania – podłącz przewód do portu ładowania w samochodzie. Jeśli stacja wymaga użycia własnego kabla, podłącz jeden koniec kabla do stacji, a drugi do gniazda w pojeździe.
 5. Rozpocznij ładowanie – po podłączeniu kabla ładowanie powinno rozpocząć się automatycznie. Jeśli jest inaczej, postępuj zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na ekranie lub ładowarce. Pamiętaj o zamknięciu pojazdu, jeżeli zamierzasz się od niego oddalić.
 6. Monitorowanie ładowania – w wielu przypadkach możesz obserwować postęp ładowania – na przykład za pomocą aplikacji mobilnej, ekranu stacji ładowania lub wyświetlacza w samochodzie.
 7. Zakończenie ładowania – po zakończeniu ładowania, lub gdy zdecydujesz się zakończyć je przed czasem, po prostu odłącz kabel od samochodu. Pamiętaj, aby zakończyć sesję ładowania w odpowiedni sposób.
 8. Zapłata – oczywiście publiczne stacje ładowania wymagają dokonania płatności. Może to być zrealizowane automatycznie przez aplikację lub kartę wykorzystaną do autoryzacji.

Jak krok po kroku podłączyć ładowarkę do samochodu elektrycznego w swoim domu? 

Podobnie wygląda ładowanie elektryka w domu, jednak znacząco różnią się ładowarki, których używa się w tym celu. Rzecz jasna w domu nie ma mowy o autoryzacji użytkownika czy bezzwłocznym wnoszeniu opłaty. Proces ładowania będzie się nieco różnił w zależności od typu ładowarki, z jakiej skorzystasz.

W przypadku bezpośredniego ładowania z sieci wystarczy, że podłączysz przewód z jednej strony do gniazdka, a z drugiej do gniazda w Twoim pojeździe – na takiej samej zasadzie jak w każdej innej ładowarce. To ładowanie będzie dosyć wolne i nie masz dostępu m.in. do funkcji monitorowania procesu.

Sporą popularnością cieszą się ładowarki typu wallbox (np. takie jak CC Home Elzab lub CC Wall Elzab), stojące czy montowane np. na ścianie garażu. Podłącza się je na takiej samej zasadzie jak publicznie dostępne ładowarki AC. Wystarczy więc wpiąć wtyk do gniazda w pojeździe.

Dowiedz się więcej: Jaką wybrać ładowarkę do samochodu elektrycznego

Na co należy zwrócić uwagę przy podłączaniu ładowarki do samochodu elektrycznego

Na co należy zwrócić uwagę przy podłączaniu ładowarki do samochodu elektrycznego? 

Jak widzisz, ładowanie elektryka jest naprawdę proste. Aby przebiegało w odpowiedni sposób, wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Dzięki temu łatwiej określisz też, dlaczego ładowarka samochodowa nie ładuje, jeśli napotykasz taki problem.

 • Stan ładowarki i kabla – regularnie sprawdzaj stan kabla ładowania i ładowarki. Uszkodzenia mogą uniemożliwiać lub utrudniać ładowanie i w oczywisty sposób wpływają na bezpieczeństwo.

 • Prawidłowe podłączenie – zawsze podłączaj kabel ładowania zgodnie z instrukcją. W przypadku ładowania domowego najpierw podłącz kabel do ładowarki, a następnie do samochodu. Po zakończeniu ładowania najpierw odłącz kabel od samochodu, a potem od ładowarki.

 • Warunki pogodowe – jeśli ładujesz samochód na zewnątrz, upewnij się, że ładowarka i kabel są odporne na warunki atmosferyczne, np. deszcz czy wysokie temperatury.

 • Instrukcje producenta – zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta samochodu i ładowarki. To szczególnie ważne w przypadku dostępnych publicznie urządzeń, które mogą bazować np. na różnych mechanizmach autoryzacji.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


  Czytaj więcej...

  Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:


  Czytaj więcej...

  Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.