Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne i  zyskują uznanie z uwagi na ekologiczność oraz efektywność. Jednym z aspektów, branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przejściu z technologii spalinowej na nowoczesne rozwiązania, jest zasięg jazdy pojazdu na jednym ładowaniu. Ile km przejedzie samochód elektryczny, zanim trzeba będzie go podłączyć do gniazdka? Od czego to zależy? 

Ile km przejedzie samochód elektryczny na jednym ładowaniu? 

le przejedzie samochód elektryczny? Pierwsze wprowadzone do ruchu auta elektryczne oferowały zasięg 48 km na jednym ładowaniu. Jest to przeciętna odległość, jaką Polak spędza każdego dnia w drodze (do pracy czy sklepu). Gdyby więc technologia zatrzymała się w rozwoju na początku XXI wieku, dziś EV musielibyśmy ładować każdego dnia. Na szczęście ten etap mamy za sobą. Już w 2018 roku rynek poznał Hyundai Kona Electric, którego zasięg przekraczał 400 km na jednym ładowaniu. A jak to wygląda dzisiaj? Ile przejedzie auto elektryczne? Dane zawarte w katalogach producentów pokazują, że najbardziej podstawowe modele osiągają 180 km, a przeciętny zasięg auta elektrycznego sprzedawanego w Polsce to już blisko 300 kilometrów. Warto jednak pamiętać, że rzeczywiście pokonana odległość będzie zależeć od wielu różnych czynników.

Od czego zależy liczba kilometrów możliwa do przejechania samochodem elektrycznym?

To, ile przejedzie samochód elektryczny na jednym ładowaniu, zależy od szeregu różnorodnych czynników, które można podzielić na trzy główne grupy:

 • parametry techniczne pojazdu,

 • charakterystyka i przyzwyczajenia kierowcy,

 • warunki topograficzne oraz atmosferyczne.

Budowa EV w dużej mierze determinuje potencjalne osiągi. Najważniejszym elementem jest w tym wypadku pojemność, jaką ma akumulator. Im jest ona większa, tym mniejsze ograniczenia dla użytkowników. Zazwyczaj jednak w parze ze wzrostem parametrów baterii idą waga i rozmiar. To z kolei ma odzwierciedlenie w cenie auta i w masie całego pojazdu, która nie pozostaje bez wpływu na większe spalanie.

Ile przejedzie pojazd elektryczny, zależy też od degradacji ogniwa. Z wiekiem rzeczywista pojemność akumulatora spada. Można w przybliżeniu powiedzieć, że po kilku latach jeżdżenia dochodzi się do punktu, w którym degradacja osiąga przeciętny pułap około 2,5% rocznie. Nowsze modele pod tym względem są w stanie zbić wartość poniżej 2%.

Dowiedz się więcej: Akumulatory do samochodów elektrycznych – co warto o nich wiedzieć

Ostatnim istotnym czynnikiem technicznym determinującym to, ile przejedzie auto elektryczne, jest jego konstrukcja. Na aerodynamiczną budowę składają się między innymi: zaoblona karoseria, specjalne felgi, wloty powietrza umieszczone na masce, dachowy spojler z tyłu, a nawet stan opon. Właściwe zaprojektowanie auta pozwala poruszać się efektywniej i ograniczyć zużywany prąd.

Również przyzwyczajenia kierowcy wpływają na to, jaki zasięg ma auto elektryczne. Jazda na autostradzie z prędkością przekraczającą 120 km/h potrafi zredukować osiągi nawet o 15%. Optymalnie jest, gdy maszyna porusza się około 80‒100 km/h. Jak pokazują wyniki licznych testów, duży wpływ na częstotliwość korzystania ze stacji ładowania mają także liczba pasażerów oraz styl jazdy.

Jeśli chcesz przejechać więcej bez przymusowej przerwy, zadbaj o:

 • spokojne rozpędzanie auta,

 • utrzymywanie stałej prędkości,

 • naturalne hamowanie poprzez naturalną redukcję prędkości.

Warto też ograniczyć do minimum włączanie dodatkowych urządzeń pobierających energię. Intensywne użytkowanie klimatyzacji, ogrzewanie wnętrza do 26 stopni Celsjusza czy słuchanie radia mogą ograniczyć zasięg nawet o ponad 30%.

To, ile kilometrów przejedzie samochód elektryczny, będzie zależało również od warunków topograficznych. Prosta droga bez wzniesień, licznych sygnalizacji świetlnych i zakrętów będzie sprzyjać lepszym osiągom auta. Należy też pamiętać, że niskie temperatury powietrza zimą czy jesienią również mogą skrócić podróż o nawet kilkadziesiąt kilometrów. Dlaczego? Ponieważ mróz oddziałuje na czynniki mechaniczne i chemiczne w bateriach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak bezpiecznie i bezstresowo pokonywać każdą trasę, dowiedz się więcej o naszej aplikacji dla kierowców Eloptio

Jakie są zasięgi samochodów elektrycznych

Jakie są zasięgi samochodów elektrycznych?

Każdego roku na rynku pojawiają się nowe modele samochodów elektrycznych, które są w stanie jeździć dalej i efektywniej. Na podstawie testów WLTP przeprowadzanych w warunkach laboratoryjnych, takich samych dla każdego auta, jesteśmy w stanie porównać osiągnięcia różnych producentów. Obecnie największy zasięg oferuje Tesla Model S Plaid+ (837 kilometrów). W rankingach wysoko plasują się także Mercedes EQS z deklarowanym zasięgiem na poziomie 732 kilometrów oraz BMW iX o zasięgu 632 kilometrów. Warto też zwrócić uwagę na projekt Stella Terra. W październiku 2023 roku zakończyły się testy pojazdu uważanego za pierwszego oficjalnego elektryka zdolnego do jazdy off-road. Pojazd pokonał 1000 kilometrów na jednym ładowaniu (trasa przebiegała przez Maroko i Saharę). Jak to się udało? Kluczem do sukcesu okazało się zamontowanie na dachu modułów fotowoltaicznych, które stały się źródłem energii. Czas pokaże, czy ta lub inne technologie w niedalekiej przyszłości będą w stanie zrewolucjonizować rynek EV.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


  Czytaj więcej...

  Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:


  Czytaj więcej...

  Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.