1 stycznia 2020 roku wprowadzono w Polsce zielone rejestracje dla samochodów. W naszym poniższym wpisie tłumaczymy, co konkretnie one oznaczają, dla jakich aut są wydawane oraz jakie korzyści można mieć z tablic rejestracyjnych w tym kolorze.

Jakie auta otrzymują zielone tablice rejestracyjne?

Zielone numery rejestracyjne z czarnymi napisami wprowadzono w Polsce dla nowych aut elektrycznych oraz pojazdów zasilanych wodorem. Gwarantem uzyskania zielonych tablic jest rejestracja samochodu elektrycznego lub wodorowego.

Zielona tablica składa się z elementów, które są podobne do wszystkich innych tablic w naszym kraju: z lewej strony znajdziemy euroband (tj. symbol graficzny Unii Europejskiej, okrąg złożony z 12 gwiazd) z dwuliterowym symbolem państwa (PL), następnie wyróżnik województwa lub miasta bądź powiatu, w którym rejestrujemy pojazd. Inaczej będzie wyglądać nalepka legalizacyjna w przypadku samochodów elektrycznych – będzie mieć czerwoną obwódkę, natomiast auta napędzane wodorem będą mieć obwódkę naklejki w kolorze żółtym. Ostatni element to wyróżnik literowo-cyfrowy danego pojazdu.

Ze względu na fakt, iż samochody hybrydowe nie są w pełni zeroemisyjne (mogą wykorzystywać do jazdy także napęd spalinowy), ich tablice rejestracyjne w Polsce nie są w kolorze zielonym.

Uwaga: w innych krajach też można spotkać auta z zielonymi tablicami (m.in. Norwegia, Szwecja, Austria, Holandia, Czarnogóra), jednak nie zawsze będą one oznaczać samochody elektryczne. W niektórych przypadkach rejestrację w takim kolorze dostanie np. pojazd dostawczy lub wojskowy.

zielone tablice rejestracyjne samochód elektryczny

Czerwona obwódka nalepki legalizacyjnej: wyróżnik tablic rejestracyjnych dla aut elektrycznych

zielone tablice rejestracyjne na wodór

Żółta obwódka nalepki legalizacyjnej: wyróżnik tablic rejestracyjnych dla aut napędzanych wodorem

Gdzie można zarejestrować samochód elektryczny i otrzymać odpowiednie tablice?

Tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych w Polsce otrzymuje się przy standardowej rejestracji pojazdu w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego lub Urzędu Dzielnicy. Od 1.01.2020 roku wydawane są one z zielonym tłem w przypadku samochodów zeroemisyjnych elektrycznych oraz napędzanych wodorem.

Właściciele samochodów hybrydowych nie otrzymują zielonych rejestracji – jeżdżą z klasycznymi tablicami z białym tłem i czarnymi znakami.

Czy posiadanie dedykowanych tablic jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli samochodów elektrycznych?

 

Auta elektryczne zarejestrowane po dacie wprowadzenia zielonych tablic, otrzymują je automatycznie podczas rejestracji samochodu w Urzędzie. Część elektryków, które zostały zakupione wcześniej, jeżdżą jednak wciąż na tradycyjnych białych tablicach rejestracyjnych. Co ważne – nie ma obowiązku ich zmiany, a jazda z taką wersją rejestracji jest w pełni legalna.

Każdy posiadacz elektryka lub auta na wodór, który jednak ma ochotę wymienić zwykłą rejestrację na zieloną, może to zrobić. Tablice w innym kolorze ułatwiają identyfikację samochodu i mogą pomóc uniknąć nieporozumień w sytuacji korzystania z przywilejów dla właścicieli aut zeroemisyjnych.

Aby otrzymać zielone tablice dla auta zarejestrowanego przed 1.01.2020 r., należy zgłosić się do Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o nowy kolor rejestracji oraz uiścić stosowną opłatę (koszt to około 100 złotych i obejmuje dwie tablice – z przodu i z tyłu, nalepki legalizacyjne i opłatę ewidencyjną). Wymiana ta nie wpływa w żaden sposób na numer rejestracyjny elektryka, w związku z czym nie zachodzi konieczność wyrabiania nowego dowodu rejestracyjnego.

Jakie korzyści wiążą się z zielonymi rejestracjami?

 

Przywileje pojazdów elektrycznych i zasilanych wodorem nie są wprost zależne od koloru tablic rejestracyjnych. Jednak zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych oraz samochodów na wodór zapewniają szybką identyfikację obu rodzajów pojazdów zeroemisyjnych.

Wśród korzyści, na które mogą liczyć właściciele elektrycznego auta i wodorowego, znajdują się:

 • możliwość jazdy po buspasach,

 • w niektórych miastach – bezpłatne parkowanie w strefach płatnego parkowania.

Dodatkowe przywileje będą czekać na kierowców po wprowadzeniu w Polsce stref czystego transportu. Póki co jednak w żadnym polskim mieście nie są one uruchomione.

Dla kogo przeznaczone są białe tablice z zielonymi literami i cyframi?

 

W odróżnieniu od tablic z zielonym tłem z czarnymi literami dla samochodów elektrycznych, istnieją także rejestracje z białym tłem i zielonymi literami oraz cyframi. Wprowadzono je 11 lipca 2019 roku dla dealerów nowych aut, producentów, właścicieli komisów oraz ośrodków badawczych.

Takie tablice nazywane są “profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi” i umożliwiają testowanie samochodów, motocykli czy ciągników rolniczych. Ich zaletą jest fakt, że można je zastosować w różnych pojazdach z floty, bez konieczności rejestrowania każdego z pojazdów osobno.

Jakie są inne tablice rejestracyjne dla samochodów w Polsce?

 

Na polskich drogach można spotkać także pojazdy z innymi kolorami tablic rejestracyjnych. Oto wyjaśnienie, jakim pojazdom są one przyznawane:

 • czarne tablice z białymi znakami – najstarsze, wydawane w latach 1976-2000, obecnie już nie są wydawane przy rejestracji pojazdu, ale pojazdy z takimi tablicami wciąż jeżdżą po polskich drogach,

 • białe tablice z czarnymi znakami – obecnie najbardziej popularne. Zostały wprowadzone 31 marca 2000 roku, a w obecnej szacie graficznej obowiązują od 1 stycznia 2018 roku. 1 lipca 2018 roku zaczęto także wydawać je w formacie zmniejszonym, co jest przydatne w przypadku aut z mniejszą przestrzenią na zamontowanie tablicy rejestracyjnej,

 • białe tablice z czerwonymi znakami – tablice rejestracyjne tymczasowe,

 • żółte tablice z czarnymi znakami – wydawane pojazdom zabytkowym i kupowanym w ramach kolekcji,

 • niebieskie tablice z białymi znakami – stosowane dla oznaczenia pojazdów dyplomatycznych.

Zapytaj o ofertę i wybierz stację ładowania samochodów elektrycznych dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


  Czytaj więcej...

  Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:


  Czytaj więcej...

  Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.