Mimo szybko rosnącej liczby stacji ładowania w Polsce, sieć ładowania pojazdów elektrycznych jest wciąż otwarta na nowe punkty. Czy warto inwestować w stacje ładowania i jak podnieść rentowność inwestycji – o tym właśnie opowiada nasz poniższy artykuł.

Jak zacząć zarabiać na ładowaniu samochodów elektrycznych – od czego warto zacząć?

 Usługi ładowania pojazdów elektrycznych może obecnie świadczyć praktycznie każdy. Jak więc otworzyć stację ładowania i zacząć na niej zarabiać? Pierwszy krok to analiza warunków terenowych i przyłączeniowych w miejscu, w którym chcemy świadczyć ogólnodostępne usługi ładowania. Oczywiście czeka nas także zakup odpowiednich urządzeń, tzn. ładowarek (takich jak np.Eloptio Box DC, Eloptio Box DC-mini lub CC City Elzab). Powinny one przede wszystkim spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa z zakresu elektryki, zabezpieczeń przeciwpożarowych, a także odporności na warunki atmosferyczne. Punkt ładowania musi umożliwiać korzystanie z niej przez kierowców, a także uiszczanie należności. Należy zadbać o zgłoszenie budowy, przeprowadzenie badań stacji przez Urząd Dozoru Technicznego oraz weryfikację stanu stacji po naprawach. Każda z ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych musi być także zgłoszona do EIPA (Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych) oraz spełnić wymogi techniczne, np. posiadać odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Po spełnieniu wszystkich formalności i ustaleniu stawek dla naszych klientów, możemy zacząć zarabiać na ładowaniu. Warto zastanowić się, w jaki sposób dotrzeć do potencjalnych nabywców energii z naszej stacji – czy to poprzez stronę internetową, wraz z cennikiem i warunkami użytkowania, czy dzięki grupom dla kierowców aut elektrycznych w mediach społecznościowych.

Warto zastanowić się także, w jaki sposób można ułatwić sobie kontrolowanie urządzeń i tego, w jaki sposób korzystają z nich klienci. W przypadku punktów usługowych takich jak hotele czy parki rozrywki, rozwiązaniem ułatwiającym rozliczanie sesji jest system zarządzania stacjami ładowania. Ta prosta i bardzo czytelna aplikacja wspiera dostęp do informacji takich jak: z ilu ładowarek obecnie korzystają nasi klienci oraz jaką kwotą należy ich obciążyć przy wyjeździe.

Inną możliwością jest podpisanie umowy z operatorem stacji ładowania samochodów elektrycznych. W efekcie my sami zostaniemy dostawcą usługi ładowania pojazdów elektrycznych. W takim przypadku – to operator dostarczy urządzenia, a także będzie odpowiedzialny za budowę, przeprowadzenie badań UDT czy zawarcie umowy sprzedaży energii elektrycznej. W przyszłości, to operator będzie także dbać o regularny serwis stacji ładowania samochodów. W codziennej praktyce możemy się spotkać zarówno z dostawcami, którzy działają w imieniu operatorów, jak i operatorami, którzy jednocześnie są też dostawcami usługi ładowania.

Jaka lokalizacja będzie najlepsza do ładowania samochodów elektrycznych?

Opłacalność stacji ładowania samochodów elektrycznych w sporej mierze zależy od tego, jaką lokalizację wybierzemy jako docelową. Punkt może znajdować się przy dużej drodze szybkiego ruchu lub wręcz przeciwnie – na małej wsi, a każde z tych miejsc może mieć swoje wady i zalety. Warto wybierać takie obszary, w których nie będziemy mieć bardzo dużej konkurencji w postaci innych dostawców usług ładowania. Istotne jest także to, ile będzie nas kosztować przyłączenie energii elektrycznej w danym miejscu, a także ilu kierowców elektryków będzie w okolicy.

Niezależnie od tego, pod jakim adresem będzie się mieścić stacja ładowania, należy przede wszystkim zadbać o to, aby dało się do niej wygodnie dojechać. Dobra droga dojazdowa oraz prawidłowe, czytelnie oznaczenie lokalizacji stacji ładowania to podstawa.

stacje ładowania

Czy na stacjach ładowania samochodów można zarobić? ?

 

Zadając sobie pytanie, czy i ile można zarobić na stacji ładowania samochodów elektrycznych, należy oczywiście wziąć pod uwagę rachunek zysków i strat, jeśli chodzi o ceny energii elektrycznej, cenę stacji ładowania, koszty związane z serwisem stacji ładowania samochodów elektrycznych, a także popytem na nasze usługi ładowania pojazdów. Rentowność stacji jest wypadkową tych wszystkich czynników.

Zarobki na stacji ładowania mogą się także znacząco różnić w zależności od tego, jak dobrze będziemy promować swoje usługi. Aspekty finansowe stacji ładowania będą także inne w przypadku właścicieli stacji ładowania AC i DC: na tych pierwszych opłaty za ładowanie są niższe, a czas postoju zazwyczaj dłuższy, niż na tych drugich. Może się jednak zdarzyć, iż nasi klienci będą chętniej i liczniej korzystać z ładowarek prądu zmiennego, niż stałego.

Ciekawą formą prowadzenia biznesu jest inwestycja w stację ładowania jako dodatkowe źródło zarobku, np. przy myjni samochodowej czy hotelu. Posiadanie punktów ładowania elektryków może stanowić przewagę konkurencyjną i być jednym z argumentów przemawiających np. za wyborem naszego sklepu. W ten sposób nie tylko zarobimy na samej usłudze ładowania, ale także dotrzemy do nowej grupy potencjalnych klientów.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


    Czytaj więcej...

    Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:


    Czytaj więcej...

    Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.