Rozwój rynku samochodów zeroemisyjnych sprawia, że coraz więcej kierowców decyduje się na zakup pojazdu zasilanego energią elektryczną. Rosnące zapotrzebowanie na infrastrukturę wspierającą ekologiczną mobilność powoduje, że wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych i czy ta inwestycja może okazać się rentownym przedsięwzięciem. Przyjrzyjmy się zatem, ile można zarobić na stacji ładowania samochodów elektrycznych i jak rozkręcić taki biznes. 

Stacja ładowania samochodów elektrycznych a stworzenie własnego biznesuczy to się opłaca? 

Decyzja o otwarciu stacji ładowania samochodów elektrycznych może być korzystnym posunięciem zarówno z perspektywy ekologicznej, jak i biznesowej. Wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodów zasilanych energią elektryczną. To z kolei generuje rosnące zapotrzebowanie na miejsca do ich ładowania. Stacje ładowania stają się więc niezbędną infrastrukturą wspierającą ekspansję elektromobilności.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zainwestować w budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych, mogą więc liczyć na rosnącą liczbę klientów. Inwestycja w tej branży otwiera perspektywy długoterminowych korzyści, zwłaszcza w regionach, gdzie pojazdy elektryczne zyskują na popularności. Kluczowym elementem sukcesu jest współpraca z renomowanym dystrybutorem stacji ładowania samochodów elektrycznych. Zapewni to nie tylko efektywność, ale także bezpieczeństwo użytkowników.

Ile kosztuje otworzenie własnego biznesu opartego o stacje ładowania elektryków? 

Koszty związane z otwarciem stacji ładowania samochodów elektrycznych zależą od różnych czynników, np. lokalizacji, liczby dostępnych gniazd ładowania czy wykorzystanych technologii. Inwestycja może obejmować zakup sprzętu, prace budowlane, instalacje elektryczne oraz koszty administracyjne. Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia warto dokładnie oszacować wszystkie koszty i korzyści, aby podjąć świadomą decyzję inwestycyjną.

Do najistotniejszych wydatków należy zaliczyć zakup stacji ładującej (np. takiej jak Eloptio Box DC lub Eloptio Box DC-Mini). Ceny urządzeń, w zależności od parametrów i typu, wahają się od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście należy też uwzględnić ewentualną cenę gruntu, na którym ma pracować stacja. Z kolei koszt przyłączenia do sieci elektroenergetycznej uzależniony jest od umiejscowienia stacji. Do tego należy doliczyć stałe i zmienne opłaty za energię elektryczną, zgodnie z obowiązującymi taryfami.

Gdzie najlepiej postawić stację ładowania samochodów elektrycznych

Gdzie najlepiej postawić stację ładowania samochodów elektrycznych? 

Lokalizacja stacji ładowania jest zasadniczym czynnikiem wpływającym na jej rentowność. Miejsce musi być dostępne, atrakcyjne dla kierowców, a jednocześnie zgodne z przepisami i normami dotyczącymi infrastruktury ładowania. Warto przeanalizować obszary o dużym ruchu pojazdów elektrycznych, takie jak miejsca użyteczności publicznej, centra handlowe czy drogi łączące poszczególne miasta.

Znalezienie optymalnej lokalizacji mogą ułatwić konsultacje i współpraca z lokalnymi władzami czy przedsiębiorcami. Aby przyciągnąć klientów, warto również zwrócić uwagę na konkurencję i zaoferować dodatkowe usługi bądź udogodnienia. Wybór odpowiednich typów stacji – zarówno tych, które umożliwiają szybkie ładowanie, jak i tych przeznaczonych do dłuższego postoju pojazdów – zwiększy atrakcyjność.

Dobrym pomysłem jest montaż stacji ładowania w niewielkiej odległości od instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób „tankowanie” elektryków będzie mogło odbywać się przy wykorzystaniu wygenerowanej energii. Co więcej, tego rodzaju synergia może przyczynić się do zauważalnego zredukowania kosztów ładowania.

Jak zacząć zarabiać na stacjach ładowania samochodów elektrycznych? 

Aby stacje ładowania samochodów elektrycznych z powodzeniem generowały oczekiwane przychody, warto opracować staranną strategię marketingową oraz zagwarantować kompleksową obsługę techniczną. Ważne jest nie tylko zapewnienie szybkiego i niezawodnego ładowania, ale stworzenie atrakcyjnej przestrzeni dla potencjalnych klientów.

Dodatkowe usługi, np. gastronomia czy punkty handlowe mogą przyciągnąć odbiorców. Istnieje duża szansa, że współpraca z firmami oraz instytucjami, które promują zrównoważony rozwój, przyczyni się do rozwoju biznesu opartego na stacjach ładowania elektryków.

Skuteczna promocja stacji ładowania również jest niezbędna, aby zwrócić uwagę kierowców pojazdów elektrycznych. Nie bez znaczenia są przyciągające kampanie marketingowe, udział w wydarzeniach branżowych, a nawet współpraca z producentami pojazdów elektrycznych.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych może okazać się obiecującą inwestycją. Wymaga jednak solidnego planu działania i dokładnej analizy rynku. Współpraca ze sprawdzonymi producentami stacji ładowania, świadome zarządzanie kosztami oraz innowacyjne podejście do obsługi klienta są elementami odpowiadającymi za sukces w tej branży. Dynamiczny rozwój rynku elektryków sprawia, że inwestycje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych dają duże szanse na powodzenie biznesu na miarę dwudziestego pierwszego wieku.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


    Czytaj więcej...

    Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:

    Czytaj więcej...


    Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.