Jednym z kluczowych elementów samochodów elektrycznych jest ich bateria. Wiele osób uznaje ją wręcz za najważniejszą, ponieważ to ona jest nieustannie ładowana i rozładowywana, a jej żywotność decyduje o dystansie, jaki można przejechać elektrykiem. Dodatkowo koszt całkowitej wymiany baterii jest wciąż wysoki. Dlatego właśnie w poniższym artykule odpowiemy na pytanie, czy jest możliwa regeneracja baterii do samochodów elektrycznych i ile to kosztuje.

Regeneracja baterii do samochodów elektrycznych – jak to wygląda?

Kierowcy samochodów elektrycznych mogą liczyć zazwyczaj na gwarancję na baterię. W przypadku większości producentów zasady są następujące: jeśli pojemność akumulatora spadnie poniżej 70% w ciągu 8 lat lub i/lub przed przebiegiem 160 tys. km., to koszt naprawy baterii spoczywa na serwisie.

Należy jednak wspomnieć o tym, że część producentów stosuje nieco inne zasady i przywraca pojemność na swój koszt tylko wtedy, gdy bateria ma 7 lat lub gdy pojazd przejechał maksymalnie 100 tys. km. Dokładne warunki gwarancji baterii należy sprawdzać nawet względem konkretnego modelu. Dodatkowo producenci wymagają od kierowców spełniania konkretnych zasad, dotyczących np. ładowania i serwisowania – tylko wtedy, gdy stosujemy się do nich, możemy bezkosztowo naprawić niesprawną baterię. Warto więc dość dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi swojego elektryka by mieć pewność, że zawsze będziemy mogli skorzystać z tej opcji w razie problemu z baterią.

Podstawowe zasady, których powinni przestrzegać kierowcy samochodów elektrycznych, aby zapobiegać szybkiej degradacji baterii, są następujące:

 • unikanie dużych wahań temperatury,

 • nie nadużywanie bardzo szybkich ładowarek – im spokojniej, wolniej ładujemy samochody elektryczne, tym lepiej dla baterii,

 • dbanie o to, by auto było naładowane na średnim poziomie – tzn. nie rozładowywać baterii do 0%, a także by nie ładować go zawsze do 100%. Optymalny poziom naładowania to pomiędzy 20 a 80%,

 • pilnowanie, żeby samochód nie stał długi czas z rozładowanym akumulatorem,

 • korzystanie ze stacji ładowania ze sprawdzonych źródeł,

 • regularne serwisowanie pojazdu elektrycznego, zgodnie ze wskazaniami producenta.

W jaki sposób odbywa się regeneracja baterii do samochodów elektrycznych?

Akumulator samochodu elektrycznego złożony jest z kilku lub kilkunastu modułów – a te z kolei zbudowano z ogniw. Jeśli uszkodzeniu ulegnie ogniwo, osłabia to cały moduł (zwany też celą). Bardziej obciążone są pozostałe, sprawne ogniwa i osiągają one wyższą temperaturę.

Jak więc wygląda regeneracja baterii? Na szczęście nie jest konieczna wymiana całego akumulatora, a w grę wchodzi wymiana uszkodzonego modułu. Aby odnowić baterię litowo-jonową, należy umówić się do serwisu posiadającego specjalistyczne urządzenie przeznaczone do diagnostyki akumulatora w samochodzie elektrycznym.

Mechanik ostatecznie potwierdza, czy za spadek pojemności lub zasięgu pojazdu odpowiada właśnie uszkodzenie któregoś z ogniw – czasami przyczyna leży jednak gdzie indziej. Jeśli diagnostyk baterii potwierdzi, że któryś z modułów wymaga wymiany, wówczas instaluje się nowy. Jeśli zaś degradacja jest zbyt duża, niestety konieczny jest zakup całej nowej baterii. Są to jednak rzadkie sytuacje.

regeneracja baterii w samochodach elektrycznych

Jaka jest cena regeneracji baterii do samochodów elektrycznych?

 

Regeneracja to bardzo opłacalny sposób na naprawę baterii w samochodzie elektrycznym. Wymiana konkretnych modułów, w których znajdują się uszkodzone ogniwa jest dużo tańsza, niż każdorazowa wymiana całego akumulatora. Koszty zależą od kilku czynników, między innymi są to pojemność baterii i model pojazdu, w którym dokonujemy naprawy regeneracyjnej. Oczywiście koszty wzrastają także, jeśli uszkodzeniu uległ więcej niż jeden moduł.

Cena modułu waha się dość mocno, w zależności od konkretnego pojazdu, natomiast zwykle jest to koszt kilku tysięcy złotych. Do tego oczywiście musimy doliczyć jeszcze robociznę. Należy jednak pamiętać, iż nie są to wydatki, które będziemy ponosić bardzo często; przy stosowaniu zasad poprawnej eksploatacji elektryka, możemy liczyć na to, że bateria samochodu posłuży nam co najmniej kilka lat.

Regeneracja baterii do samochodu elektrycznego jest także dużo tańsza niż zakup całej nowej baterii. W skrajnych przypadkach mówimy o koszcie sięgającym nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czas pokaże, jak będzie się kształtować trend, jeśli chodzi o ceny zakupu nowego akumulatora – czy będą one spadać w związku z większą popularnością elektryków, czy też na ich wysokość negatywnie wpłyną dostępność i koszt surowców.

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


  Czytaj więcej...

  Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:

  Czytaj więcej...


  Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.