Stojąc przed zakupem stacji ładowania EV spotkasz się z wieloma szczegółami technicznymi urządzeń dostępnych na rynku. Z pewnością, wśród wielu innych, natkniesz się także na skrót OCPP. Co to jest, do czego służy i jakie są korzyści z zakupu stacji ładowania wspierającej OCPP – o tym wszystkim opowiemy w poniższym wpisie.

Czym jest OCPP (Open Charge Point Protocol)?

OCPP (Open Charge Point Protocol) jest międzynarodowym, otwartym protokołem komunikacji. OCPP działa jak pośrednik. Pozwala on wymieniać informacje pomiędzy urządzeniami do ładowania, systemami wspierającymi ładowanie pojazdów elektrycznych, systemami zarządzania stacjami ładowania (CSMS, Charging Station Management Software) oraz autem elektrycznym (EV, electric vehicle).

OCPP jest z założenia darmowym, dostępnym dla każdego i łatwym do wdrożenia rozwiązaniem. Stał się protokołem rozpoznawalnym na całym świecie, a w ciągu wielu lat funkcjonowania (pierwsza wersja powstała w 2009 roku) – został także uznany za wiodący standard. Nie jest on jednak nadal obowiązkowy; część producentów stacji ładowania i systemów decyduje się na użycie innych protokołów komunikacji.

Jak działa OCPP?

OCPP umożliwa wymianę danych. Jest jak język, którym mogą ze sobą rozmawiać urządzenia do obsługi pojazdów elektrycznych (EVSE, Electric Vehicle Service Equipment). OCPP daje na przykład właścicielom stacji ładowania możliwość monitorowania stanu ich stacji ładowania, ustalenia początku i końca ładowania, ale także do zdalnego autoryzowania użytkowania.

Działanie OCPP może być widoczne na poziomie lokalnym (wybrana stacja ładowania) lub globalnym (zarządzanie grupą stacji ładowania). Operator pojedynczej stacji ładowania EV lub centralny system zarządzania stacjami ładowania wspierający OCPP mogą na przykład ustawić ograniczenie dotyczące ilości energii, która ma być dostarczana podczas konkretnego ładowania.

Podsumowując, protokół OCPP umożliwia: 

  • monitorowanie stanu ładowarek, niezależnie od ich producenta (jeśli same też wykorzystują OCPP),
  • kontrolowanie procesu ładowania,
  • identyfikowanie i autoryzowanie użytkowników stacji,
  • zarządzanie płatnościami.
co to jest ocpp

Jakie są korzyści z OCPP?

Do najważniejszych zalet płynących z wykorzystania OCPP należą:

 • elastyczność – możemy zarządzać stacjami ładowania pojazdów elektrycznych za pomocą aplikacji OCPP, niezależnie od jej producenta, a infrastrukturę ładowania możemy kształtować dowolnie, w zależności od warunków panujących na rynku czy wzrastających potrzeb,
 • poczucie bezpieczeństwa – jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy już zadowoleni z posiadanego do tej pory systemu zarządzania, w dowolnym momencie możemy przejść na inne rozwiązanie. Nie jesteśmy też zmuszeni do korzystania z jednego, konkretnego producenta i nie musimy się martwić, gdy producent naszych urządzeń bądź oprogramowania przestanie istnieć,
 • zdalne zarządzanie stacjami ładowania – OCPP pozwala operatorom sieci ładowania pojazdów elektrycznych na zdalne monitorowanie i zarządzanie stacjami ładowania, umożliwiając im śledzenie pracy urządzeń z dowolnego miejsca. System zarządzania pracujący z wykorzystaniem OCPP może otrzymywać wiele pomiarów, w tym aktualizacje statusu punktu ładowania. Dane te można następnie wykorzystywać do poprawy ogólnej wydajności,
 • nieustanny rozwój – protokół komunikacji OCPP stale się zmienia, dzięki czemu nadąża za najnowszymi trendami,
 • inteligentne ładowanie – najnowszy standard OCPP 2.01 umożliwa dynamiczne zarządzanie obciążeniem sieci. Korzystając z inteligentnych modułów ładowania OCPP, można stworzyć unikalny profil ładowania dla podłączonych stacji ładowania samochodów elektrycznych w danej lokalizacji. Dzięki temu zużycie energii jest bardziej optymalne,
 • promocja elektromobilności – dzięki protokołowi, który umożliwia bezproblemową komunikację pomiędzy produktami różnych producentów, łatwe sterowanie stacjami ładowania, czy inteligentne ładowanie samochodu elektrycznego, elektromobilność staje się coraz bardziej przystępna dla szerokiego grona osób.

Dlaczego warto kupić stację ładowania z OCPP?

Warto zakupić stację ładującą kompatybilną z protokołem OCPP, ponieważ mamy wtedy pewność, że urządzenie będzie mogło bez przeszkód współpracować z systemami zarządzania siecią wielu producentów, którzy także zdecydowali się wykorzystać OCPP. Co ważne, protokołu OCPP nie można dodać do ładowarki już po zakupie. Dlatego warto znaleźć już na początku stację posiadającą OCPP, taką jak Eloptiobox AC, Eloptiobox DC lub Eloptiobox DC-Mini. Ma to ogromne znaczenie szczególnie wtedy, gdy zamierzamy mieć więcej ładowarek i chcemy skutecznie nimi zarządzać.

W przypadku stacji ładowania pojazdów, które nie obsługują OCPP, nie jest możliwe kontrolowanie wszystkich punktów ładowania z jednego miejsca. Dodatkowo konieczne jest związanie się tylko z jednym producentem, gdyż nie będziemy mogli skorzystać z otwartej komunikacji, którą zapewnia OCPP.

Co ciekawe, OCPP w ładowarkach samochodowych jest w pewnych sytuacjach wymagane – na przykład gdy staramy się o dofinansowanie do zakupu stacji ładowania w niektórych krajach. Być może wkrótce i Polska dołączy do tych państw, które będą egzekwować korzystanie z OCPP na szeroką skalę.

Jakie są wersje OCPP?

Istnieją różne wersje OCPP, na bieżąco dostosowywane do rosnących wymagań rynku elektromobilności. Do najstarszych, a zarazem niepodlegających certyfikacji, należą OCPP 0.7, OCPP 1.2 i OCPP 1.5. Nowsze protokoły, czyli OCPP 1.6 i OCPP 2.01, podlegają certyfikacji. Oznacza to, że sprzedawcy mogą się pochwalić wdrożeniem systemu, które zostało zweryfikowane pod kątem zgodności ze specyfikacjami OCPP przez niezależne laboratorium testowe. Nabywcy produktów mogą z kolei sprawdzić, które z nich zostały pomyślnie przetestowane pod kątem zgodności z OCPP.

Co warte podkreślenia, najnowsza na ten moment wersja OCPP 2.01 obsługuje dużą liczbę transakcji i inteligentnego ładowania (np. korzystanie z HEMS, Home Energy Management System – zewnętrznych, lokalnych, inteligentnych sygnałów sterowania ładowania oraz wsparcie w wyświetlaniu taryf i stawek), a także zapewnia zwiększone cyberbezpieczeństwo (m.in. dzięki szyfrowanemu logowaniu),

Co ważne, OCPP 2.01 wspiera normę ISO 15118. Określa ona cyfrowy protokół komunikacyjny między pojazdami elektrycznymi (EV) a urządzeniami zasilającymi pojazdy elektryczne (EVSE). Norma ISO 15118 odpowiada za dynamiczną wymianę informacji pomiędzy pojazdem elektrycznym a stacją ładującą.

OCPP 2.01 obsługuje także nowoczesny standard Plug-and-Charge (funkcja “podłącz i ładuj”). Chodzi w nim o możliwość podłączania samochodu elektrycznego do stacji ładowania bez konieczności posiadania karty RFID czy specjalnej aplikacji do ładowania. To sam pojazd będzie komunikować się bezpośrednio z ładowarką i rozliczać koszty po naładowaniu baterii.

inteligentne ładowanie - różnice między ocpp 1.6 a ocpp 2.0

Kto wydaje certyfikat OCPP?

Certyfikację OCPP 1.6 i OCPP 2.01 koordynuje Open Charge Alliance. Jest to globalne konsorcjum liderów prywatnej i publicznej infrastruktury pojazdów elektrycznych, którzy zebrali się w celu promowania standardów Open Charge Point Protocol (OCPP) i Open Smart Charging Protocol (OSCP). Uzyskanie certyfikatu wiąże się z opłatą, zarówno dla członków OCA, jak i zewnętrznych firm.

Testy umożliwiające zdobycie certyfikatu OCPP prowadzone są przez starannie wyselekcjonowane laboratoria na całym świecie (w USA, Holandii, Korei i w Singapurze). Zarówno w przypadku OCPP 1.6, jak i 2.01, certyfikat dla stacji ładowania lub systemu zarządzania stacjami ładowania można zdobyć albo w wymiarze podstawowym (który jest obowiązkowy, by uzyskać certyfikat), albo dodatkowo także w innych wymiarach (np. certyfikuje się bezpieczeństwo użytkowania).

Zapytaj o ofertę i wybierz ładowarkę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Masz dodatkowe pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zadzwoń do nas +48 604 526 261 lub napisz uzupełniając formularz kontaktowy.

Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.


  Czytaj więcej...

  Administratorem danych osobowych jest KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice, który informuje, że Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez KOTRAK S.A. w celu:

  Czytaj więcej...


  Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem Państwa danych osobowych będzie KOTRAK S.A. z siedzibą w Katowicach, ul. Parczewskiego 25, 40-582 Katowice.